Soru:
Oda sıcaklığında tutulursa mantis yumurtaları ne zaman açılır?
Szabolcs
2013-12-17 01:35:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hava soğumadan hemen önce, dairemizin dışından bir peygamber devesi aldım. O zamandan beri, onu bir akvaryumda sakladık ve evcil hayvan dükkanından satın alınan cırcır böcekleriyle besledik. (Tam türü bilmiyorum. NW Indiana, ABD'deyim ve tıpkı bu böceğe benziyor.) İyi gidiyor gibi görünüyor.

Üç tane bıraktı bizimle birlikte olduğundan beri yumurta çuvalları. Bu yumurta çuvallarının çatlamasını ne zaman bekleyebilirim? Oda sıcaklığı neredeyse sabit 21 ° C / 70 ° F, bu yüzden erken çıkacaklarından endişeliyim. Onları yumurtadan çıkmadan bahara kadar (onları dışarı çıkarabildiğim zaman) tutmak istiyorum çünkü artık mantis istemiyorum ve küçük olanları yetiştirmeye hazır değilim.

nerede döllediler?
Iki yanıtlar:
#1
+9
Beofett
2013-12-17 02:44:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Fotoğrafınızdaki peygamberdevesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu kesiminde yaygın olarak bulunan tanıtılan bir tür olan Çin Mantidi.

Ben pek çok kişi kaldırdım. çocuktu, ama sadece dışarıdaydı; Onları saklamak için asla içeri getirmedim ve 3 ana nedenden dolayı bunu yapmamalarını tavsiye ederim:

  1. Yumurta kılıfları (ootheca olarak adlandırılır) yumurtadan çıktığında, her yere sahip olursunuz her bir oothecadan yaklaşık 150 ila 400 minik bebek mantidi. Bu 1. evre (yani henüz derilerini dökmemişlerdir) bebekler, elek ağına veya diğer çok küçük açıklıklara sığabilecekler ve balık tankınızdan çıkıp odanın her tarafına yayılma şansı mükemmeldir.

  2. Ilıman bölgedeki mantidler, tıpkı Çin Mantidi gibi, diyapoz adı verilen bir aşamaya ihtiyaç duyar ve bu süre zarfında, soğuk hava, bireysel yumurtalardaki bebeklerin gelişimini yavaşlatır. Bu, besinlerin doğal olarak mevcut olduğu (yaprak bitleri, meyve sinekleri vb.) İlkbaharda yumurtadan çıkma zamanına kadar büyümelerini düzenlemelerine yardımcı olur. Yapay bir diyapozu tetiklemek için sıcaklık düşüşlerini simüle etmek mümkündür, ancak bunu Çin Mantidleri ile denemek konusunda deneyimim yok. Bulduğum bir kaynak, sıcaklığın en az 8 hafta boyunca 12-15 santigrat dereceye düşürülmesini öneriyor.

  3. Mantis oothecae, nem konusunda biraz titizdir. Onları içeride tutmak, kuruma ve yumurtaları öldürme riskini taşır. Nemi periyodik olarak su püskürterek düzenleyebilirsiniz, ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Ayrıca bebek bile alamayabileceğinizi unutmayın. eğer her şeyi mükemmel yaparsan. Dişi peygamberdeveleri çiftleşmemiş olsalar bile oothecae bırakırlar, bu durumda yumurtalar döllenmez ve çatlamaz.

Önerim, balık tankını oothecae ile dışarıda, doğrudan güneş ışığı olmayan bir alana koymaktır. Hava güzelleşmeye başladığında her gün kontrol edin ve ardından her yerde koşan yüzlerce ufacık, minicik bebek mantidiyle başa çıkmaya hazır olun.

Şu anda dışarıda -7 C / 19 F. Geçen gün -15 C idi. Ootekaları dışarıya koymanın hala sorun olmadığını düşünüyor musunuz? Bu sıcaklıkta vahşi doğada bir şekilde hayatta kalmaları gerekiyor ... ama nasıl olduğunu hayal etmek benim için zor. Belki kar izolasyonu altında hayatta kalırlar.
@Szabolcs O kadar soğuk havada doğal olarak hayatta kalırlar. Bununla birlikte, emin değilseniz, onları bir garaj ya da baraka gibi korunaklı bir yere koyabilirsiniz, bu soğuk olacak ama * o kadar soğuk değil * ya da son derece soğuk olduğu günlerde onları içeri getirebilirsiniz. İlk seçenek muhtemelen daha güvenli olsa da, ara sıra bir veya iki gün daha sıcak hava, diyapoz için fazla rahatsız edici olmamalıdır.
#2
-1
Misty
2019-02-08 03:03:55 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yumurta çuvallarınızı buzdolabına koyabilirsiniz. Onları nemli bir peçeteyle kahverengi bir kağıt torbaya koyun. Yumurtadan çıkmalarına hazır olduğunuzda, onları çıkarın ve dışarıya koymadıkça üzerlerine sis serpilmiş olduğundan emin olun.

Bu bilgi için bir kaynak var mı? Sadece bunu nasıl öğrendiğini merak ediyorum.
lütfen herhangi bir kaynaktan bahsedin.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...