Soru:
Anormal veya düzensiz balık davranışını nasıl belirlerim?
Don Larynx
2013-11-26 05:28:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

8 Albino Corydoras'ım var ve tek yaptıkları ışık kapalıyken bile bütün gün duvara karşı yüzmek. Tankımın harika bir yansıması olduğunu tahmin ediyorum. Tankın ortasına neredeyse hiç girmezler; her zaman tankın sol veya sağ tarafıdır (genellikle filtrenin yanıdır, çünkü daha fazla yer vardır).

Ancak bugün balıklarımın hiç yüzmediğini fark ettim. Dipte dinleniyorlardı ya da öyle görünüyordu. Suyumu 0,5 ppm amonyak ve 40 ppm nitratta test ettim ve değiştirdim; su artık 0 ppm amonyak ve 5 ppm nitrattır ve hepsi tekrar yüzüyor.

Çevresel stres nedeniyle düzensiz balık davranışını belirlemenin diğer iyi yolları nelerdir?

Güncelleme: Amonyakla ilgisi olduğunu sanmıyorum. Bu soruyu ilk kez gönderdikten dört gün sonra, ihmal edilebilir düzeyde amonyak (0.25 ppm'den az) ve aşağı yukarı 5 ppm nitrat var. Hala bu davranışı sergiliyorlar. Ayrıca tanktaki en yüksek bitkinin üzerinde yüzmeyecekler (son zamanlarda muz bitkim Anubia bitkisini geçti ve şimdi yüzeyden beslenmekten korkmuyorlar). Balığımda hiçbir sorun yok; Genel olarak normal balık davranışı hakkında bilgi almak istiyorum.

"Tankımın harika bir yansıması var" derken neyi kastediyorsunuz?
@Robert: Balıklar kendilerini camın üzerinde görebilir.
Iki yanıtlar:
#1
+6
fahad.hasan
2013-12-02 10:46:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çevresel stres nedeniyle düzensiz balık davranışını belirlemenin diğer iyi yolları nelerdir?

Davranışlar balıktan balığa büyük ölçüde değişir ve genellemek neredeyse imkansızdır, ancak bazı anormal davranışlar şunları içerir:

  1. Balıklar daha az aktivite gösterir ve uyuşuk hale gelir.
  2. Yiyecek almayı bırakacaklar.
  3. Çoğu zaman dekorasyonların, filtrelerin, ısıtıcıların arkasına saklanırlar. Uzun süre aynı yerde kalacaklar.
  4. Renk solacak. Bazı balıklarda stres çubukları görülür.
  5. Balıklar yüzeye yakın yüzer (not: üstte yaşayanlar her zaman yüzeye yakın yüzer. Örn. Killifish, Arowana vb.)
  6. Salyangozlar sudan dışarı çıkar. .
  7. Bazı balıkların kuyruk ve yüzgeçlerinin kenarında beyaz renk yanıkları görülür.
  8. Balıkların vücutlarında bulanık göz veya beyaz lekeler oluşur.
  9. ol >
#2
+5
Quillion
2014-01-28 04:56:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Önce tankınızdan biraz bahsedelim.

Amonyak: Hemen hemen her zaman sıfır olmalıdır. Tankınız biyolojik yüke ayak uydurmakta büyük zorluklar yaşıyor gibi görünüyor ve bu, amonyak nedeniyle yanan solungaçlar, nefes almak için yetersiz oksijen olması gibi birçok soruna neden olabilir.

Yansıma : Tanktaki ışıkları açmadıkça ve odadaki ışıklar tamamen kapatılmadıkça veya akvaryumun yan tarafına bir ayna tutmadığınız sürece balıklar tanktaki yansımasını görmez.

Şimdi, stres belirtileri . En büyük stres belirtileri balıkların fazla yüzmemesi ve yemek yememesidir. Yemek yemek açık ara en büyüğü çünkü 5 yıllık balık tuttuğumda kendisine verilen yemeği yemeyi reddeden balık görmedim. Bu işaretleri görmezden gelmeyi seçerseniz, sonraki işaretler renk değişikliği ve bir şeylere çarpma olacaktır. Ölmeden önceki son işaret (eğer balığınız hala hayattaysa) büyük olasılıkla pullarının düşmesi olacaktır.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...