Soru:
Bir köpeğin zehirle yemlendiğini gösteren işaretler nelerdir?
user6796
2013-10-18 20:33:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tilki yemlerinin köpeğime ne kadar süreyle zararlı olabileceğini sordum komşumun köpeğinin tilki yeminden ölen köpeği hakkında.

İlk taşındığımızda bir kurtarma kırbacı vardı bu apartman kompleksi. Komşumuzla, sevimli bir hanımla, aynı zamanda bir tazı sahibi ile yürüyüşlere çıkmayı seviyordu ve yürüyüşlerde köpeklere üçüncü bir kırbaç da katacaktı.

O sırada şirketimiz, apartman sahiplerinden birinin bazı çok kötü tehditleri. Başka bir komşunun köpeğinin (bir Staffordshire Bull Terrier) çok hasta olduğu için zehirlendiğinden (yemlendiğinden) şüpheleniliyordu, ancak üstesinden geldi.

Yanımda olmadığım bir yürüyüşte bana üçünün Köpekler merdivenlerden birinden aşağı koştu, sonra koşarak geri geldi ve köpeğimin kendini rahatlatmak için bahçeye gittiğini ve belki biraz kokladığını söyledi.

Kısa bir süre sonra, köpeğim nöbet geçirmeye ve köpürmeye başladı. ağız. Komşum onu ​​veterinere götürdüğü için bunun yaklaşık yarım saat sürdüğü söylendi, ancak köpeğim yolda arabada öldü. Acı çektiği ve nefes nefese kaldığı söylendi, ancak nöbete devam etmeden (eğer öyleyse) ve ölmeden önce bir noktada sakinleşti.

O, istismara uğramış bir kırbaçtı ve benim Komşular bunun yüzünden olduğuna ikna olmuşlardı, belki de kafasına darbe almıştı ve daha önce beyin hasarı almıştı ve bundan dolayı nöbetler de vardı (kafa travmalarında olabilir).

Ancak o zamandan beri, benim Komşular köpeği çalılıklara koşup tilki yemi yemekten öldü. Bu yüzden küçük köpeğim hakkında düşünmemi sağladı.

Zehirlenen / yemlenen bir köpeğin semptomlarından bazıları nelerdir ve bir yemi yedikten sonra semptomların ortaya çıkması ne kadar zaman alabilir?

İşte ölen kırbaçımız Coco. :(

Coco :(

Bu sabah, köpeğim veterinerin tilki zehiri olarak teşhis ettiği şey yüzünden öldüğü için bunun üzerine geldiğimi duyduğuma üzüldüm. Bu zehir sadece tilkileri değil, kuşları ve köpekleri de öldürdüğü için kaşlarını çattı. Maalesef henüz yasadışı değil.
Bir cevap:
#1
+6
Esa Paulasto
2014-01-30 13:48:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tl; dr - Evet, kulağa olası bir 1080 tilki yemi zehirlenmesi gibi geliyor. Yine de emin olamıyorum.


Geleneksel tilki yemine 1080 denir. Bu zehirli yem, birkaç ülkede tilki, tavşan, keseli sıçan ve diğer memeli zararlıları öldürmek için hala kullanılmaktadır. 1080'deki toksin, Sodyum floroasetattır. Wikipedia, hayvanlardaki semptomlar konusunda biraz belirsizdir, ancak insanlar için şöyle derler:

İnsanlarda zehirlenme semptomları normalde maruz kaldıktan sonra 30 dakika ile üç saat arasında ortaya çıkar . İlk semptomlar tipik olarak mide bulantısı, kusma ve karın ağrısını içerir; terleme, kafa karışıklığı ve ajitasyon izler. Önemli zehirlenmelerde taşikardi veya bradikardi gibi kardiyak anormallikler, hipotansiyon ve EKG değişiklikleri gelişir. Nörolojik etkiler, kas seğirmesi ve nöbetleri içerir ...

Bir köpeğin, özellikle de küçük bir Whippet'in, insanlar için belirtilen 30 dakikadan daha hızlı zehirlenme belirtileri göstereceğini güvenle söyleyebiliriz. Listelenen (insan) semptomlar, komşunuzun köpeğiniz hakkında bildirdiklerine çok uygun görünüyor.

Strychnine, memeli zararlılara karşı yaygın olarak kullanılan bir başka zehirdir. Hayvanın kaslarını etkiler, böylece kasılmış kaslar artık gevşemez. Bu, nefes almaktan sorumlu kasların çalışmayı bırakması ve hayvanın iki saatten kısa bir süre içinde boğulup ölmesi anlamına gelir. Bu, köpeğiniz için pek olası görünmüyor.

Olasılıklardan biri, salyangoz / sümüklü böcek yemleri tarafından kasıtsız evcil hayvan zehirlenmesidir. Bu yemler, bir bahçedeki salyangoz ve sümüklü böcek popülasyonunu kontrol etmek içindir. Peletlenmiş yem, köpekler için yapılmış kuru mamaya çok benzediğinden, köpeklerin kasıtsız zehirlenmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Bu yemlerdeki toksin Metaldehyde'dir ve bir köpek bu yemleri yedikten sonra dört saat içinde ölebilir; bu, bu toksinin semptomları sizin durumunuza biraz benzer olsa da, köpeğinize ne olduğunu açıklamak için çok yavaş gibi görünmektedir.

Yine, mahalle köpeklerine karşı kötü amaçlı zehir kullanımı çok farklı olabilir. Aslında sadece böcek ilaçlarıyla bitmiyorlar, aynı zamanda insanlar için yapılan ilaçlar ve hatta bir köfte içine sıkışmış jilet gibi diğer zararlı maddeler de yemlerde bulundu. En azından otopsi ve toksikoloji testleri yapılmadan köpeğinizin ölümüne neyin sebep olduğunu söylemek oldukça imkansızdır. 1080, olası açıklamalardan yalnızca biridir.

En iyisi, köpekleri kalabalık alanlarda gezdirirken her zaman tasma kullanmak ve yalnızca nüfusun bulunmadığı parklarda ve ormanlarda ve benzeri yerlerde köpeklerin serbest kalmasına (yerel yasalar izin verildiğinde) izin vermektir. yerler.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...