Soru:
5 aylık köpek yavrusu evde ilk gün: koruma koltuğu, hırıltı, ısırma
axel_c
2013-12-21 03:38:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uzun görev için şimdiden özür dileriz!

Sevgili Dobermann'ımız bir süre önce vefat ettikten sonra, yeni bir köpek almaya karar verdik. Yerel bir barınaktan 5 aylık sevimli bir melez köpek yavrusu seçtik. Barınakta güzel görünüyordu: aktif, meraklı, insan etkileşimini seven, diğer köpeklerle çok iyi ilişkiler, vb. Bizim için mükemmel bir köpeğe benziyordu.

Bugün onu buradan aldık sığınak ve onu eve götürdü. Harikaydı, tüm yol boyunca çok heyecanlı ve çok sevecen biriydi. Ancak evin etrafında 30 dakika dolaştıktan sonra kanepeye atladı.

"İşte gidiyoruz" diye düşündüm ve onu kaldırıp yere koyup "Kapalı" dedi. Daha önceki köpeğimizle o daha yavruyken yaptığımız şeyin aynısı ve bu büyük bir sorun değildi. Sadece biraz tekrar ve inanç gerektiriyor.

Bu yüzden yere indi ve 5 dakika sonra tekrar atladı. Bu yüzden onu tekrar aldım ve sonra biraz homurdandı. 'Vay canına, bu cesur' diye düşündüm. 3 veya 4 denemeden sonra hırıltı ciddileşmeye başladı. Sakin kaldım ve 'Kapalı' diyerek onu yere yatırmaya devam ettim. Biraz sonra, karımın köpeğe bağırdığını duyduğumda mutfaktaydım. Köpek ona sert bir bakış atmıştı ve oldukça üzgündü ve onu kaldırmaya korkuyordu. Bu yüzden köpeği tekrar yakaladım, tehditkar bir şekilde hırladı ve beni de ısırmaya çalıştı.

Durum giderek kötüleşti. 3 veya 4 denemeden sonra, köpek sadece kanepeye yaklaşarak bize homurdanıyordu. Yerimize dayanmamız gerektiğini biliyordum, yoksa o sadece davranışlarında pekiştirilirdi. Bu yüzden, kanepeye olabildiğince yakın oturmayı denedim, böylece o homurdandı, sonra yavaşça ona doğru, bacaklarımı, omuzlarımı, vb. Açarak alanı geri 'talep etmeye' çalıştım. Yeterince yaklaştığımda onu tekrar kaldırdım ve yere koymaya çalıştım ve sonra beni kolumdan ısırdı. Dişler giydiğim kalın kazağı geçmedi ama yine de bir ısırıktı.

Biraz tereddüt ettikten sonra, köpeği kanepeden almaya karar verdim. Bu yüzden kolumu kalın bir battaniyeye sardım ve onu kaldırıp tekrar yere koydum ve beni çok ısırmaya çalıştı. Yerdeyken onu bahçeye çıkardık ve sakinleşene kadar bekledik, sonra tasmasını takıp tekrar serbest bıraktım.

Şimdi sadece kanepede oturuyoruz ve hepsi Kanepede zıpladığı zaman, sadece tasmasını çekip onu yere bırakıyorum. İşin garibi, bu onu üzmüş gibi görünmüyor ve bundan sonra köpek yatağına geri dönüyor. Şimdi yatağında uyuyor, sevimli ve masum görünüyor, bir sonraki açılışı bekliyor ... Bu yaklaşık 1 saattir devam ediyor ve bu mola sırasında sizlere sormak için düşmanlıklara yazıyorum, bu ne kadar tuhaf ? İnternette okuyorum ve bu köpeklerde yaygın bir sorun gibi görünüyor, ancak bu, köpekleri mobilyaların üzerine koyarak başlayan ve sonra köpekler zamanla sahiplenici / baskın hale gelen insanlarda oluyor gibi görünüyor. Bu da genellikle yavru köpeklerde değil, genç köpeklerde olur.

Bu köpek toplam 6 saattir bizimle birlikte ve hayatında daha önce hiç kanepe görmediğini biliyorum, çünkü o günler yaşındayken terkedilmiş ve kardeşleriyle birlikte sığınak. Tacize uğramadı veya bunu açıklayabilecek herhangi bir olay yaşamadı.

Zemine dokunur dokunmaz bu davranışı tıklaması da tuhaf. Beni ısırdıktan 5 dakika sonra, çok tatlıydı ve elimi yalıyordu ve hiç olmamış gibi beni evin içinde takip ediyordu.

Bunun sadece suları test edip yerini bulmaya çalışması olduğunu mu düşünüyorsun? yakında gidecek mi? Yoksa bir tür sorunun göstergesi mi? Yakında çocuk sahibi olmayı planlıyoruz ve bu olduğunda evin etrafında dengesiz / nippy bir köpeğim olmayacak.

GÜNCELLEME: Yorumlardaki önerilere göre, köpek yatağına yıkanmamış bazı giysiler koymayı denedik. Bu bir süre işe yaradı gibi görünüyordu. Olaysız bir geceden sonra, şimdi aşağı yukarı dünün durumuna geri dönüyoruz, eksi ısırık çünkü onu koltuktan çekmek için tasmayı kullanıyoruz ama hırıltı devam ediyor. Şimdi bunun için bir çözüm bulmaya çalışmak için bir etologdan tavsiye alacağız. Bu arada, herhangi bir öneri veya düşünce çok açığız.

Köpeğinizi mobilyaların üzerine koymakla, sahiplenici veya baskın olmaları arasında bir ilişki yoktur. Köpek davranışı söz konusu olduğunda "baskınlık" hakkında okuduğunuz hemen hemen her şey eski bir karıların hikayesidir. Bazı köpekler * kaynak koruyuculardır (yiyecek, oyuncak, vb.), Bu sizin kanepede yaptığınız şey olabilir.
@cimmanon ama hayatında ilk kez kanepede zıpladıktan 1 dakika sonra bu davranışı sergilemesi normal mi? Ve köpek / bir kaynak koruyucusu ise ne yapmalı?
5 aylık bir köpeğin hala bir köpek yavrusu olduğunu söyleyemem. Büyük köpekler o yaşta hala daha genç görünseler de, bir genç olarak düşündüğüm şey budur. Deneyimlerime göre, köpekler oturmak için yüksek yerleri severler, bu onlara daha iyi bir çevre görüşü sağlar. Ya da belki davranışınızı taklit etmeye çalışıyor (kanepede oturarak).
@axel_c - Köpeğiniz kanepeyi yeri olarak seçiyor ve şimdi onu savunmaya çalışıyor. Ona başka bir yer vermeyi dene. Ayrıca benim deneyimlerime göre bekçi olan bir köpek de oyuncaklarını ve yiyeceklerini koruyacaktır. Oynamak ve her şeyi ağzına sokmak isteyen küçük çocukların yanında iyi olma eğilimindedirler.
@Chad Kanepeden birkaç santim uzakta, onun için sıcak bir battaniyesi olan oldukça rahat bir köpek yatağı var. Ben bunu yazarken o şimdi içinde uyuyor. Yani farklı bir yeri var.
aynı zamanda koku temelli de olabilir, kanepe muhtemelen onu oraya götüren 2 varlığın en kuvvetli kokusunu alan ve hareket etmenin stresli döneminde daha rahatlatıcı, belki de sıcak battaniyenin üzerine yıkanmamış bir gömlek koyan yerdi. her iki durumda da kanepeyi sizinki gibi talep edin; üzerine otur ve erişimini reddet
@ratchet ucube kokusu için teşekkürler, yatağına birkaç tişört koyduk ve hoşuna gitti, dümdüz gitti ve üzerlerine uzandı. İlerlemeyi rapor edecek ...
Yorumlarda bu kadar tartışmak yeter ... bunun hakkında konuşmak istiyorsan bir cevap ver.
@Chad Birisi cevap verirse memnuniyetle oylayacağım / tartışacağım ...
Bir cevap:
#1
+9
Ingo
2013-12-21 19:00:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Hatırlanması / düşünülmesi gereken şeyler:

  • Onu her zamanki ortamından aldınız.
  • Köpeklerin insanlarla etkileşime girmeyi ve yaşamayı öğrendikleri bağlanma aşaması çoktan geçti . İnsanlarla pek etkileşimi yokmuş gibi görünüyor?
  • 5 ay, bir köpek yavrusu olmaktan çok bir ergen. Saatler / günler değil, haftalar / aylar olarak ölçülen zorluklara hazırlanın.

Yapılacaklar:

  • Sakin olun.
  • Bu şekilde karar verdikten sonra (IMHO talihsiz bir karar, ancak çok geç) ve şiddetten kaçınırken kanepeye girmesine izin vermeyin.
  • "Kimin girebileceği" dışında başka oyunların olduğundan emin olun. kanepede "sizinle ve partnerinizle olumlu deneyimler yaşayabilsin. Yaşadığı tek ya da baskın deneyim "beni kanepeye yatmazlar" demekten kaçının.
  • Her iyi davranışı pekiştirin / ödüllendirin.
  • Anlamadığından emin olun. herhangi bir başarıyı ısırarak elde edebilirsiniz.
  • Bir ilişki kurana kadar onu belirli zamanlarda ve sadece kontrolün dışında besleyin. Devam eden yanlış davranışlarda (yani ısırmak, yiyeceği zorla almaya çalışmak) beslenmenin durdurulması gerekir. Bir dahaki sefere daha fazla vererek veya daha sık besleyerek onu daha iyi hale getirebilirsiniz.

Tecrübelerime göre, bu yaştaki köpeklerin sınırsız enerjiye sahip olduğunu söyleyebilirim, yani o kanepe oyununu saatlerce yapabilir. Yukarıda anlattığım önlemler a) bu enerjiyi olumlu yönde yönlendirmek için b) en önemli kaynağı - yiyeceği kontrol ettiğinizi açıkça ortaya koyuyor. Köpekler onlara yiyecek veren insanları sever. Köpekler yiyecek almak için karşılanması gereken koşulları çok hızlı öğrenirler.

P.S. Yiyeceklere sınırsız erişim her nasılsa köpekler için doğal bir hak değil.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...