Soru:
Negatif takviye olarak bir sprey şişesi nasıl kullanılır?
Esa Paulasto
2013-12-19 11:24:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Evcil hayvanlarımızı eğitmek için sprey şişesi kullanmıyorum. 80'lerde 2. kediye sahip olduğumda kullandım, ama pek iyi sonuç vermedi. İlk kediyle bunun için sprey şişelerinin kullanıldığını bilmiyordum ve daha sonra kullanmaya gerek görmedim.

Şimdi bir sprey şişesinin işe yaradığını a duyuyorum > ne zaman köpeklerim veya kedilerim (ikimiz de var) kötü davranırsa ve örneğin onlara koltuklara ve sandalyelere çıkmamalarını öğretmek. Köpeklerimiz zaten koltuklara ve sandalyelere gitmiyor. Köpeğin / kedinin püskürttüğümü görmemesi gerektiğini duydum, ama bunu bir köşe arkasından veya başka bir şeyden gizlice yapmalıyım. Neden bu?

Eğitimde sprey şişesi yararlı mı? Bunu eğitim yardımı olarak kullanmanın doğru yolu nedir?

onlara sprey şişesine itaat etmeleri öğretilmemeli * sana * itaat etmeliler
kediler belirli davranışlara koşullandırılabilir, ancak yöntemlerin bir sprey şişesi içermesi gerekmez
@ratchetfreak - Evcil hayvan davranış kontrolüne sahip bir sprey şişesini kullanmanın doğru yolunun onu kullanmamak olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bir cevap olarak gönderin. Yorumlar yer değil.
Köpeklerimiz için hiç işe yaramıyor ... Köpekler sprey şişesinden korkuyorlardı ama püskürtülmesinin çok eğlenceli olduğunu düşünüyorlar ... Son zamanlarda taşındık ve hepsini birlikte kullanmayı bıraktık.
Iki yanıtlar:
#1
+7
AJ Henderson
2013-12-27 03:40:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kedi sahibi olarak deneyimim, kedimin beni püskürttüğünü gördüğünde daha iyi sonuçlar almam, ancak sorunun ne olduğuna bağlı. Bir sprey şişesi kullanmamızın ana nedeni, kedilerin bir odayı terk etmelerine ihtiyaç duyduğumuz ve oyun oynadıkları için talimatımıza direnmeye karar vermeleridir. Önce kedimize ne beklendiğini belirtmenin ve ardından onu saklandığı yerden çıkarmak için su püskürtmenin bir kombinasyonu çok işe yaradı ve yine de bazen gerekli olsa da, şimdi ona belirttikten sonra odadan çıkarsak ne olacağını anlıyor. gitme zamanının geldiğini ve daha sonra çoğu zaman kendi başına biteceğini.

Önemli uyarı: Kediniz korku için saklanıyorsa bunu denemeyin, sadece oyun oynamak için saklanıyorsa. Nasıl davrandıklarını izleyerek anlayabilirsiniz. Normal bir şekilde dışarıda olurlarsa ve hemen gitme zamanının geldiğini ve çok eğlenceli bir kedi olduğunu anladıklarında saklanırlarsa, o zaman oyun oynarlar. Onlara oyun teklif ettiğinizde gizli kalırlarsa korkarlar.

Belirtmek zorunda olduğum en büyük uyarı, bu bağlantıyı kolayca kuramadıklarıdır. Kedilerimizi eğitirken, yapmaları gereken her şeyi yaptıktan sonra kısa bir aradan sonra daima şefkatli ve arkadaşça zaman geçirirdik. Böylelikle, sadece onlara karşı kaba davranmadığımızı, eylemleriyle bağlantılı olduğumuzu ve onlara hala arkadaş olduğumuzu gösterdiğimizi pekiştirdik. Bunu karımdan daha sık yapıyorum ve en sık disiplin gerektiren kedinin bana karımdan daha olumlu tepki verdiğini fark ettim.

Yine de bana karşı çok şefkatli, bu yüzden ilişkimize herhangi bir zarar vermiş gibi görünmüyor. Bana karşı gelemeyeceğini biliyor ama aynı zamanda bana karşı şefkatli olmayı da seviyor.

Kediler korktuklarında saklanırlar ve ona su sıkarak onu daha da korkutuyorsunuz. Bu, sprey şişesinin kötü kullanımıdır (Sesli komutlarla yaptığım zaman kedilerimi belirli odalardan çıkmaları için seslendirdim. Biraz daha sabır gerektiriyor, ama kedimi de korkutmuyorum).
@Zaralynda - korktuğu için saklansaydı, ben de aynı fikirdeyim. Bu korktuğu için saklanmıyor, oynamak istediği için saklanıyor. Ona püskürtmek onu terk eder çünkü artık eğlenceli değil. Yine de tüm kediler için doğru olmadığı ve kesinlikle korkmuş kediler olmadığı konusunda haklısınız. Korktuğunuz için asla bir kediyi cezalandırmamalısınız. Cevabımı, ikisi arasındaki farkı nasıl söyleyeceğime dair bazı tavsiyelerle güncelledim. Kedilerin saklanma olasılığını unuttum çünkü korkuyorlar çünkü kedilerimden hiçbiri korkmuyor çünkü ikisi de çok dışa dönük.
@AJHenderson onu oynak olduğu için hala cezalandırıyorsun ki bu gerçekten ideal değil. Eğer oynaksa, onu odadan bir oyuncak veya başka bir şeyle ikna etmeye çalışırım.
@AJHenderson, benim için aynısını yansıttığı için tarif etme şeklini tamamen kabul ediyor. Sprey şişesini doğrudan ona doğrultarak kedimi saklandığı yerden çıkarmaya çalıştığım zamanlarda bile, inatçı olma eğiliminde olacak ve doğrudan kendisine püskürtülen suya direnebilecektir. Bu ne anlama geliyor? Korkuyor mu yoksa inatçı mı? Kedim, bir şey yapmak istemediğinde (yapmak istemediğinde) oldukça tutumludur.
Püskürtüldüğünde hala dışarı çıkmazsa endişelenirim. Bunu eğlence için yapıyorlarsa, eğlenceli olmadığında bırakacaklar. Gerçekten korkuyorlarsa, sarsılacaklar ve sıkıntısı çekecekler. Kediniz sprey yüzünden gitmiyorsa muhtemelen bırakmalısınız.
#2
+6
Zaralynda
2013-12-19 21:05:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Burada sadece kedilere hitap ediyorum. Aslında köpeklerle (kedilerle değil) büyüdüm, ancak kedilere sahip bir yetişkin olarak, kedi davranışları hakkında çok daha fazla çalışma / okuma yaptım ve köpek davranışları üzerine konuşmak için yeterli hissetmiyorum.

Cezalandırma nadiren işe yarar çünkü kediler sizi evde baskın varlık olarak tanıyan bir sosyal yapıya sahip değildir, sadece onlara istemedikleri bir şey yaptığınızı anlarlar (örneğin, onları suyla fışkırtmak) .

Bu nedenle, istenmeyen davranışlar için kediyi cezalandırmak yerine, kedinizin neden istenmeyen davranışlar sergilediğini anlamak ve bu ihtiyaçları ikiniz için de kabul edilebilir bir şekilde karşılamak çok daha etkilidir.

Kedi eğitim yardımı olarak herhangi bir tür cezayı kullanmanın yararlı bir yolu olduğunu sanmıyorum. Yönlendirme (kötü davranışlar için) ve ödül (iyi davranışlar için) çok daha iyi çalışıyor.

Bir noktaya değinmek isterim ki, kedi onu fışkırttığınızı görürse, mobilyanızı * siz etrafınızdayken * çizmekten kaçınacak ve gittiğinizde yapacaktır.
@Chris Kedimize üst katta veya mutfak masasında * yakalanmamayı * öğretmeyi başaran birinden kesinlikle katılıyorum!
@Chris Kediler ne yaptığınızı görürse, bunun sadece siz etrafta olduğunuzda kötü davranışlardan kaçınacağı konusunda hemfikir olun. Benim durumum için de çok doğru!
@Zaralynda bunu açıklayabilir veya buna bir örnek verebilir misiniz: "Yönlendirme (kötü davranışlar için)". Teşekkür ederim.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...