Soru:
Benim iki yaşındaki Maine rakunum çok mu zayıf?
Esa Paulasto
2013-12-10 13:53:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Beş kedimiz, dört yetişkin ve bir yavru kedimiz var. Diğer kediler iyi yemek yerler ama bu sadece podyumdaki bir manken gibi ince ince ince tutuyor. O bir Maine Rakunudur ve bu ay henüz iki yaşına girdi ve kilosu hakkında endişeleniyorum. Kuyruğu dahil 90 cm'nin (3 fit) biraz üzerinde ve yaklaşık 3,5 kg (8 lb'nin altında) ağırlığındadır. Wikipedia, yetişkin bir Maine coon dişi 'nin 10 ila 15 lb olması gerektiğini söylüyor.

Tıpkı diğerleri gibi kuru ve ıslak yiyecekler yiyor, ancak her seferinde çok küçük miktarlarda zaman. Günde iki veya üç kez sürekli sunulan kuru mama ve ıslak mama var. İlk 18 ay boyunca kendime, büyümekle meşgul olduğunu söyledim, çünkü bu Maine coon'ları vücutlarını yavaşça geliştiriyorlar, bu yüzden tam boyutuna ulaşana kadar vücut kütlesi alamıyor. Ancak diğer kedilerimiz bundan (biraz) daha genç ve şimdiden tam yetişkin boyutlarına benziyorlar. Bu yüzden, son yarım yıldır onun iyi olup olmadığını merak ediyorum.

Yarım yıl önce aşılarını yaptırmak için veterinere gitmişti ve veteriner, muhtemelen sürekli kızgınlık içinde olduğu hakkında bir şeyler söyledi. sık sık ve bu çok fazla enerji tüketir. Veteriner, kedimizin biraz fazla zayıf olduğunu söyledi, ancak kısırlaştırdıktan hemen sonra değişmesi gerektiğini söyledi. Bilmiyorum, bunu yapmadan önce bir set yavru kedi sahibi olmasına izin vermeyi planlıyoruz. Ve onu bir erkekle tanıştırmadan önce büyümesini bekliyorduk. (Artık erkek kediye sahip olmamızın bir nedeni de bu ..)

Veteriner hekimle yaptığım bu konuşmadan sonra Royal Canin Exigent 33 Aromatic Attraction 'ı satın almaya başladım telaşlı kediler için yem. İnce kedi bundan hoşlanıyor gibi görünüyor, ancak diğer kedilerimiz onu seviyor. Yani diğer kedilerimiz belki de biraz fazla neşeyle kilo alıyorlar, çünkü ben bunu şişmanlatmaya çalışıyorum.

Özetlemek gerekirse: iki yaşında bir Maine coon dişi her ne kadar çok zayıf olsa da yiyor. Bu cins için ne kadar zayıf normal? Hiçbir şey için endişeleniyor muyum, yoksa ne yapabilirim?

[İki kedimden birinin daha az yemesini nasıl sağlayabilirim?] (Http://pets.stackexchange.com/q/324/278) 'e biraz benzer, yalnızca bir kedinin daha fazla yemesini sağlamaya çalışıyorum! Ayrıca bunu buldum [Kedi ideal ağırlığı nasıl belirlenir?] (Http://pets.stackexchange.com/a/338/278)
İlk önce veterinerinize güvenilmelidir, ancak bildiğiniz gibi, [8 pound dişi Maine Coons için duyulmamış bir şey değildir] (http://www.moosecoonsmc.com/growthdevelop.html). Bunu okumuş olsanız bile, 8 pound bir Maine Coon için gerçekten küçük görünüyor. Erkeğim 5 ayda 8 kilo oldu!
Dört yanıtlar:
#1
+9
symbol
2013-12-17 00:38:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tamam, burada alakalı olabilecek birkaç nokta var:

  • Maine coons diğer türlere göre daha yavaş büyüme ve olgunlaşma eğilimindedir. Henüz büyümesi bitmemiş olabilir veya bu sadece vücut tipi / metabolizması olabilir.

  • Metabolizması, kısırlaştırıldıktan sonra muhtemelen değişecektir (okuyun: yavaşlayacaktır), bu yüzden Yardım. (Neden onu kısırlaştırmadan önce çiftleştirmek istediğinizi biraz merak ediyorum, kedileri ilk kızışma döngüsünden önce gerçekten kısırlaştırmak genellikle en iyisidir. Bir şekilde olduğuna dair bir inanç var gibi görünüyor kısırlaştırılmadan önce üremesi için faydalıdır, ancak bunu destekleyecek herhangi bir kanıt bulamadım.)

Dikkat etmem gerekenler:

  • Kilo vermeye başlarsa, en kısa zamanda kontrol edilmesini sağlayın.

  • Yemek yemeden 24 saat giderse içeride olabilir hepatik lipidoz tehlikesi (yağlı karaciğer). Bu çok ciddidir, eğer onu yemesini sağlayamazsanız, veterinere götürün.

  • Derisinde sarı bir belirti fark ederseniz - özellikle ağzına bakın ve kulakların içi - bu genellikle hepatik lipidoz gibi karaciğer problemlerine eşlik eden bir sarılık belirtisidir. Yine, böyle bir durumda acil bir veteriner hekim ziyareti yapılması gerekir.

  • Davranışta bir değişiklik fark ederseniz. Uyuşuk hale gelirse, çok fazla kusmaya başlarsa, alışılmadık şekilde rahatsız veya düşmanca görünürse; Ona yakından bakın, hala yemek yediğinden emin olun, kilo verip vermediğini kontrol edin, başka sorun belirtileri olup olmadığını kontrol edin, vb. Bir hafta kadar sonra "normale" dönmezse veya herhangi bir şey fark ederseniz diğer sorun belirtileri varsa, onu kontrol ettirin.

Bu arada, eğer genel olarak mutlu, sağlıklı ve aktif görünüyorsa, ona göz kulak olmaya devam ederdim. , ama aksi takdirde, bu konuda çok endişelenmeyin. Şüpheniz varsa, veterinerinize danışın.

#2
+7
Esa Paulasto
2014-01-03 23:24:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Cevap geçen gün aklıma geldi. Hayır, bu kedinin çok zayıf olup olmadığını hâlâ bilmiyorum, ancak ona nasıl daha fazla yemesini sağlayabileceğime bir cevap.

Aslında çok açık Neden ulaşmam bu kadar uzun sürdü merak ediyorum. Bu utangaç yiyenin ayrı beslenmesi gerekiyor. Şimdi ıslak mamayı bir tabağa koyup tabağı (kaseyi) aynı anda yalnızca bir kedinin ulaşabileceği bir yere koyuyorum. Evimde mikrodalga fırının önünde dar bir çıkıntı seçtim. Kedi orada tek başına yemek yiyor ve izlemeye gelen başka kaç kedi olursa olsun, bu utangaç kedi oradayken dar çıkıntıya atlayamaz.

Diğer kediler deneyecek, bu yüzden ihtiyacım var orada durup durumu gözetlemek. Her nasılsa, sürekli sunulan kuru mama ve zaman zaman ıslak mama yediğimizde yeterince düşünmüştüm, ama bu tek başına utangaç kediyi hayatta tutuyor gibi görünüyor, gerçekten kilo almıyor. Sonra tekrar, şimdiye kadar (iki hafta geçti) kilosunda henüz çok fazla değişiklik fark etmedim. Her neyse, kedi huzur içinde yemek yiyebileceği kendi özel noktasından memnun görünüyor.

Bu, aynı zamanda diğer kedilerin buna erişimi olmadan yüksek enerjili mamasını beslememe de olanak tanıyor. Dairemizde sadece onun gidebileceği bir yer bulursam (aşırı sıçramaya ihtiyaç duyulan bir yer olmalı), artık diğerlerinden farklı yiyecekler yemesini izlememe gerek kalmaz.

#3
+3
Lou Philips
2014-02-04 04:21:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Maine Coons'un fiziksel olgunluğa ulaşması 5 yıl sürer. Hala büyüyor. Erkeğim oldukça zayıf - o bir ve benim kadınım 9 aylık ve ondan çok daha büyük. Hangi hatlardan geldiklerine bağlı.

İyi bir cevap için teşekkürler ve Pets Stackexcange'e hoş geldiniz. Bir meslekten olmayan kişinin bile cevabın son kısmını anlayabilmesi için 'üreme çizgilerinin' ne anlama geldiğini açıklayarak bunu daha da geliştirmenizi isteyebilir miyim? İsterseniz cevabınızın altındaki 'düzenle' bağlantısını kullanın.
#4
+1
Oldcat
2015-05-14 01:51:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pet MD'de bu gibi evcil hayvan-vücut ağırlığı kontrol sayfaları var. Kendi kendine kontrol açıklamaları şunlardır:

Çok İnce: Kaburgalar, omurga ve kemik çıkıntıları kolayca görülür. Kedi kas kütlesini kaybetti ve gözlenebilir vücut yağı yok. Kemikli ve açlıktan ölmüş.

Düşük ağırlık: Kaburgalar, omurga ve diğer kemikler kolayca hissedilir. Kedi, yukarıdan bakıldığında belirgin bir bele ve karın kıvrımına sahiptir. İnce veya sıska görünüm.

İdeal: Kaburga ve omurga kolayca hissedilir, ancak görülmesi gerekmez. Kedinin yukarıdan bakıldığında bir beli vardır ve yandan bakıldığında karnı kalkıktır.

Fazla Kilolu: Kaburga ve omurga yağın altında hissetmek zordur. Yukarıdan bakıldığında şişkin veya armut biçimli bel. Yandan bakıldığında karın sarkıyor.

Obez: Göğüs, sırt, kuyruk tabanı ve arka kısımda büyük yağ birikintileri. Yukarıdan bakıldığında karın belirgin bir şekilde sarkıyor ve bel görünmüyor.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...