Soru:
Sağlıklı havuz yaşamında alglerin rolü nedir?
user6796
2013-12-06 08:32:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yüzey alanından hacme kadar olan bu sorunun cevabı beni ilginç bir makaleye götürdü:

DÜŞÜK OKSİJEN VE GÖLET HAVALANDIRMASI William
A. Wurts, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Kıdemli Eyalet Uzmanı
Kentucky Eyalet Üniversitesi İşbirliği Genişletme Programı
( PDF)

Alıntı yapıyorum:

Oksijen Tükenmesi

Fitoplankton veya alg patlamasının ani ölümü, "çiçeklenme çökmesi" , yetersiz ışıktan (ör. bulut örtüsü) kaynaklanabilir. fotosentez, yetersiz havuz besinleri (mevcut besinler ve oksijen tarafından desteklenemeyecek kadar yoğun bir çiçeklenme) ve / veya çiçeklenme yaşlanması (bitki hücre çizgisi çoğalmaya devam edemeyecek kadar yaşlanır). Ölü fitoplankton / yosun bozunduğunda oksijen tüketilir veya tükenir. Gece saatlerinde yoğun bir fitoplankton patlaması, tek başına solunum (nefes almak için) için sudaki tüm oksijeni uzaklaştırabilir. Bir çiçek çarpması meydana geldiğinde, su bir gecede "siyah" veya berrak hale gelmiş gibi görünüyor.

Belli alg seviyelerinin havuzları oksijenlendirmek için faydalı olduğu görülüyor.

Birkaç evcil hayvan balık havuzu işletiyorum. Algler, balıklarım ve tanıtabileceğim diğer sucul veya yarı sucul türler için sağlıklı bir havuz ortamı oluşturmada nasıl bir rol oynar?

sadece havuzun evcil hayvan ilişkisini kurmak için bir güncelleme, istediğiniz gibi ince ayar yapın.
Bu bana okyanuslarda ve koylarda ölü noktaların nasıl oluştuğunu hatırlatıyor.
Iki yanıtlar:
#1
+5
Raystafarian
2013-12-21 20:03:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bununla ilgili bir kitap yazabilirim; aslında bununla ilgili birçok kitap var. Kısa versiyon -

  • Yosunlar da bitkiler gibi balıklara faydalıdır - nitratı, oksijenin yan ürünü ile tüketilmek üzere kullanılabilir bir nitrojen kaynağına dönüştürürler. Bu, suyu oksijenlendirir ve zararlı (balıklar için) nitrojen bileşiklerini giderir. Bu, alkali suyun asidik suda farklı şekilde çalıştığını varsayar. Nitrojen döngüsüyle ilgili bu basitleştirilmiş makaleye bir göz atın. Sorumluluk reddi: Bu, sitemde ürünlerin reklamını da yapabileceğim veya etmeyeceğim makalemdir.
  • Algler, salyangozlar, balıklar ve diğer organizmalar için faydalıdır . yiyebilir. Alg türüne ve organizmanın türüne bağlı olarak harika bir besin kaynağı olabilir.
  • Ekosistemdeki yeterli (veya fazla) besin maddesinin göstergesidir . Bitki olduğu için büyümesi için yeterli besin ve ışık bulunduğunu gösterir. Ayrıca karbonun (en yaygın sınırlayıcı faktör) yeterli olduğunu gösterir.
  • Diğer bitki türleri için zararlıdır . Besinleri kullanmakta ve onlar için rekabet eden (ve ışık) diğer organizmaları boğmak için genişlemekte çok verimli olduğu için, diğer bitkilere zarar verebilir ve zarar verecektir. Bunu kendi hayatta kalmasını sağlamak için yapar. Ayrıca, diğer bitki türleri için zararlı olabilecek alelopati türlerini de gerçekleştirebilir.
  • Diğer bitkileri boğarak gıda kaynaklarını, oksijen verici kaynakları boğabilir veya diğer organizmalar. Bu bir kez daha ekosistemin dengesine zararlıdır ve çökmesine neden olabilir.

Özetle, algler kendi başına sağlıklı bir ekosistemin iyi bir göstergesi, ancak (her şey gibi) aşırılıkta zararlı olabilir. Bazı algleri görmek ve işlerin iyi gittiğini bilmek harikadır, ancak dengeyi bozmamak için onu kontrol altında tutmak da çok önemlidir.

#2
+1
user22837
2016-03-29 13:33:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Göletler, çeşmeler, duvar şelaleleri veya diğer su özellikleri için algler:

Algler, göletinizdeki diğer bazı bitkiler gibi, gerçekten de önemli ve zorunlu bir rol oynar - yani nitratları asimile etmek, yani göletinizin yararlı mikroorganizmaları balıkları ve bitki atıklarını bozduktan sonra suda kalan şeydir. Nitratlar inanılmaz bitki gübreleridir, ancak kontrol edilmeden bırakıldıklarında amfibi yaşamına zarar verebilir. Bu çizgiler boyunca, küçük bir yosun olabilir ve aynı şekilde Japon balığı ve koi için bir besin kaynağıdır.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...