Soru:
Bir tavşanı koyun sürüsü ne yapar?
James Jenkins
2013-12-13 22:07:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

"Tavşan çoban koyunu" ararsanız, YouTube'da ve CBS gibi haber kuruluşlarında küçük bir koyun sürüsünü güten sevimli küçük kahverengi (cüce?) bir tavşanı gösteren birden fazla bağlantı bulacaksınız.

Koyunların sürü davranışları iyi bilinmektedir, bu nedenle kovalandıklarında birlikte kalmaları şaşırtıcı değildir.

Evcil tavşanların bunu yarı doğal bir olay haline getirebilecek bilinen alışkanlıkları veya davranışları var mı?

Muhtemelen yarı doğal bir davranışsa, çok az güçlükle yeniden yaratılabilir. Değilse, bu çok özel bir küçük tavşan.

Biri Pittsburgh'a birkaç yüz mil uzaklıkta yaşıyorsa ve bir köpeğin güttüğü koyunlara sahipse, çoban için iyi bir aday olacak bir (veya iki) tavşanım var ...
Öğrenilmiş bir davranıştır. Bazı tavşanlar, özellikle büyük olanlar oldukça akıllıdır.
Bir cevap:
#1
+6
virtualxtc
2014-01-09 22:26:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tavşanlar, doğaları gereği oldukça saldırgan yaratıklardır (özellikle düzeltilmeden önce). Çoğu tavşan sahibi büyük olasılıkla, daha doğrudan bir yolu açmak veya "bölgesini" hareket ettirmek amacıyla sahiplerinin ayağına çarpan bir tavşanı deneyimlemiştir veya bir tavşanın, beslenmek için kendilerine yemek kasesini ittirdiği görülmüştür.

Tavşanlar da son derece sosyaller ve benim gözlemlerime göre diğer hayvanlardan orantılı olarak daha fazla sayıda ayna nöronu var gibi görünüyor (ayna nöronları, bir başkası size gülümsediğinde bilinçaltında gülümsemenize neden olan şeydir); bir tavşan kendi kendine bakmaya başlarsa, onu gören diğerleri yardım edemez ama aynısını yapar. Tavşanlar için bu yansıtma, tür engelini kolayca aşar ve bunu deneyimlemek için tek yapılması gereken, tavşanın önüne saçlarını taramak veya losyon sürmektir ve hemen kendi kendine bakım yapmaya başlayacaktır.

Bu nedenle, tehdit edici olmayan bir koyun çoban köpeğine maruz kalan bir tavşan, saldırgan ve aynalayıcı içgüdüler devreye girdiği gibi, koyun gütmeyi kısa sürede "öğrenecek".Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...