Soru:
Tavşanlar neden Romp'ta dışkı bırakır?
Monica Cellio
2013-10-28 06:35:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Geçenlerde bir "çörek koşusu" için yerel bir barınaktaydım, burada sosyal zaman geçirmek için yaklaşık 20 tavşanı dışarı çıkardılar (bazıları birbirleriyle, tümü insanlarla) ve sözde çöp olanların bile ... antrenman, koşu sırasında dışkı bırakıyordu.

Bir tavşanı kırmak için ne gereklidir? dan tavşanların çöp kutusu eğitimli olabileceğini biliyorum, öyleyse neden her yere kaka atıyorlar? Neden çöp kutuları kullanmıyorlardı?

Tavşanlar bölgeseldir ve yerlerini işaretlemek için dışkı bırakırlar. Oldukça açık bir şekilde bunun diğer tavşanlar için onların yeri olduğunu söylüyor.
Bir cevap:
#1
+4
James Jenkins
2013-10-30 04:16:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pittsburgh bölgesinde, bu etkinliklerin her ikisinde de bir çörek koşusuna veya tavşan rompına katılmış olabilirsiniz, odalar diğer hayvan türlerini içeren birden çok etkinlik için kullanılıyor . Tavşanlar zamanlarının çoğunu bu barınaklarda kafeslerde tek başlarına (veya bağlı bir partnerle) geçirirler. Tavşanlar bölgelerini işaretlemek ve savunmak için ne anlama geliyor? sorusunda özetlendiği gibi tavşanlar, alanlarını işaretlemek ve savunmak için bir kiracılığa sahiptir ve koşulardaki ve çarpışmalardaki pislikler genellikle bu işaretleme davranışına bağlanır .

Bu, işaretleme davranışı olabilir veya olmayabilir. Bu olayların her ikisi de tavşanların koşu / romp alanında serbest menzile sahip olmasıyla başladı ve çöp kutularının dahil edilmesini zorlaştırdı. Her tavşanın kendi çöp kutusu vardır, bu nedenle birkaç kişisel çöp kutusu getirmek bölgesel savunma sorunlarına yol açabilir. Birkaç yeni ortak çöp kutusu getirmek işe yarayabilir, ancak Bir tavşanı evlendirmek için ne gereklidir? bölümünde açıklandığı gibi eğitimin yarısı konumla ilgilidir, bu nedenle tavşanları çöp kutuları kullanmaya ikna etmek için sorun yaratır aşina olmadıkları. Ek olarak, kişisel deneyimlerimden bazı tavşanların "kendilerinin" olduğunu düşündükleri bir çöp kutusunu aşırı savunmaya başladığını doğrulayabilirim.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, hem koşu hem de romp evcil hayvanların kazaya dayanıklı zeminlerinde yapılıyor. etkinliğe çöp kutularını dahil etmeye çalışmak için çok az teşvik. Dışkıların çoğu katı olduğundan ve tavşan dışkılarının bir süpürge ve uzun saplı bir faraşla süpürülmesi gerçekten çok kolay olduğundan, çöp kutularının olmaması çok daha kolay.

Tavşan dövüşü potansiyeli nedeniyle WPHS hırsları artık tavşanların çoğunu ayrı egzersiz kalemlerinde tutuyor. Yaklaşık bir yıl önce romplardan birinde bir deney denedim ve yanlarında her tavşanın çöp kutusunu getirdim ve tavşanın olduğu alıştırma kalemine yerleştirdim. Çöp kutusunun bazı kullanımları olsa da, hala çok sayıda işaretleme türü davranışı gördük. İkinci kez denemek için yeterli motivasyon yoktu.

Bunların hepsi davranışı işaretlemek için yapılabilir veya öğrenilen bir davranış olabilir. Çöp kutuları olmayan uzun bir koşu / romps geçmişi vardır, bu nedenle tavşanlar bu şekilde davranmayı "öğrenmiş" olabilir.

Bu tavşanları tesis dışındaki etkinliklere (evcil hayvan dükkanları, okullar vb.) Götürüyoruz. tavşanlar çöp kutusunu yanlarında getireceğiz ve bazı işaretleme davranışları olsa da (bazen değil) çöp kutusundaki pisliklerin çoğunu görme eğilimindeyiz. Zaman zaman çöp kutusunu getirmeyi unuttum ve her 30-45 dakikada bir işlerini yapmak için tavşanı evcil hayvan alanına (tasmalı olarak) çıkararak yerleri temiz tutmayı başardım.

Ayrıca, tavşan ebeveynlerinden oluşan grupların tavşanlarını birilerinin evine bir parti için getirdikleri birkaç "tavşan partisine" de katıldım. Hava durumuna bağlı olarak, bunlar iç mekan veya dış mekan etkinlikleri olabilir, bir açık hava etkinliğinde (çimde) çöp kutusunun gerçekten bir anlamı yoktur, bu yüzden bu konuda sunacak gerçek bir deneyimim yok. İç mekan etkinlikleri için genellikle birkaç topluluk çöp kutusu sağlanır ve birçok ebeveyn kendi çöp kutularını getirir. Tavşan ve kutusu bir araya getirilir ve tavşan, gerektiğinde ziyaret etmek ve geri dönmek için bu "ana bölgeden" ayrılır (yere bırakılarak veya kişisel alan).

Bu etkinliklerde koşan çok sayıda tavşan var etrafta bir boğuşma gibi, ancak run / romp'ta yaptığınız işaretleme ve bırakma davranışını görmüyoruz. Bunun nedeni, "Bölge" nin ev mahkemesi tavşanı tarafından açıkça talep edilmesi ve diğer herkesin en iyi ziyaret davranışını göstermesi olabilir.

Sonunda, bir koşu / romptaki dışkıların en olası açıklaması, bu sahipsiz alan için çok fazla rekabetin olduğu başka bir tavşan tarafından açıkça talep edilmeyen alan işaretlemesidir.

Oh teşekkürler! Bu çok aydınlatıcı. Gözlemlediğim şeyin bir tavşanı * tamamen * eğitemeyeceğiniz, heyecanlanırlarsa veya aşırı uyarılırlarsa eğitimi kaybedecekleri anlamına mı geldiğini merak ediyordum, ancak (a) işaretlemeyi ve (b) yabancı bölge + çöp kutusu konumu. (Bir tavşanı çöp yetiştirme girişimim başarısız oldu, muhtemelen kısmen konumu seçmesine izin vermememden kaynaklanıyordu.)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...