Soru:
Köpeğimi bir tasma takması ve çiğnememesi için nasıl eğitebilirim?
Taryn
2013-12-04 23:03:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

9 aylık chihuahua-yorkie karışımım, üzerinde kimliğinin yazılı olduğu bir tasma takmayı reddediyor. 4,6 pound ağırlığında çok küçük bir köpek ve veteriner onun tam büyüdüğünü söylüyor.

Yakaları olabildiğince sıkı, ancak yeterince gevşek olan ekstra küçük köpek tasmalarını denedik, böylece altına hala iki parmağımızı sığdırabiliyoruz. Her nasılsa, yakayı sürekli olarak ağzına sıkıştırabiliyor ve ya yakayı çiğniyor ya da ağzı açık tutarak ağzına takılıyor.

En son çiğnenen tasması örneği:

enter image description here

Tahmin edebileceğiniz gibi bu çok endişe verici. Sıkıştığında boğulacağından endişeleniyoruz, ancak onu herhangi bir kimlik olmadan bırakmayı sevmiyoruz.

Köpeğimi çiğnememesi için tasması takarken rahat olması için nasıl eğitebilirim?

Deneyeceğim bir şey bunun yerine bir koşum takımı denemek. Diğer tarafa gittik, ancak bazı köpekler tasmalarla tasmalardan daha rahattır.
@JourneymanGeek Aslında denemeyi düşündüğümüz şey bu. Çeşitli küçük tasmalar geçirdik (aslında onu 6 ay önce aldığımızdan beri 6 tasma) ve hemen hemen her şeyi denemeye hazırız.
bunu bir cevap olarak göndereyim o zaman; p
Dört yanıtlar:
#1
+8
user6796
2013-12-05 08:53:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İlk olarak iki parmak öznel bir ölçümdür. İki büyük erkek parmağı, iki küçük kadının parmağından biraz daha fazla boşluktur (Cinsiyetçilik amaçlanmadı!) .

Köpeğin tasmasını dişlerinin arasından geçirmesi, tasmanın fazla gevşek olduğunun bir işaretidir. Yakanın çok sıkı olmaması hayati önem taşırken, gevşek bir tasma da tehlike oluşturabilir ve maceracı evcil hayvanlar için bir ilmik olarak etkili olabilir.

Yakayı takmayı deneyin (yeni bir tasma! ) biraz daha sıkı. Bir erkekseniz, köpeği görmeden bir kılavuz vermek zor olduğundan, bir parmak boşluğu veya hatta serçe parmak aralığı kullanın. Bir chihuahua-yorkie haçı, ince bir tazı veya kırbaçtan farklı olarak oldukça kalın bir kafaya sahip olmalıdır, bu nedenle, köpek dişlerinin arasına girmeden bir tasmayı sabitlemek için boyun çapı ile kafa arasında yeterli fark olmalıdır.

Tasmanın evcil hayvan tarafından çiğnenemeyecek kadar sıkı ve evcil hayvanın serbestçe yutabileceği ve tasmanın deriyi kazmayacağı kadar gevşek olması gerekir. Bu kadar küçük bir köpekle uğraşırken, iki parmak köpeğin boynunun yarısı genişliğinde olabileceğinden, iki parmakla gitmek her zaman uygun değildir.

Yeterince küçük bir köpek bulmakta sorun yaşıyorsanız yaka, kedi tasması kullanmayı deneyin. Daha küçük köpekler için işe yarayabilirler.

Köpek tasmayı çekemezse, sonunda ona uyum sağlar.

Yakası takılı bir tasmadan rahatsız görünüyorsa, takmayı deneyebilirsiniz. Günde bir saat onun üzerinde ve zamanı artırın. Yakasını takarken etkileşimli oyun ve ikramlarla dikkatini dağıtmaya çalışın. Ona zorlandığında tasmayı çıkaracağını öğretmek istemezsin, tabiri caizse kukla değil usta sensin.

Yakayı taktığınızda ona bir ödül ve bol miktarda sözlü övgü vermek ve bir oyun seansı, tasmayı görmekten heyecan duyabileceği bir şeye dönüştürebilir, zamanla onu giydiğini unutur. Ben şahsen köpeğimin tasmalarını evdeyken çıkarmayı, boyunlarına bu özgürlüğü vermeyi ve bazı köpeklerde meydana gelebilecek gereksiz saç dökülmelerini önlemeyi seviyorum. Bu bir güvenlik kararıdır, çünkü bir köpek avludan kaçabiliyorsa tasma da sahip olunması gereken bir varlıktır, bu nedenle bu bir battaniye önerisi değildir.

Köpekleri tasmaya alışmaları için eğitmenin en iyi yolu ve liderlik, onları genç köpek yavruları olarak giydirmek ve onlarla birlikte koşmalarına izin vermek, onları eğlenceli hale getirmek, ancak köpeğiniz bu küçük köpek yavrusu aşamasını geçmiş durumda.

Bir kedi tasmasını denedik ve yakası boynuna oldukça sıkıca sarıldı ama o bunu yapmanın bir yolunu bulan bir pislik. Ayrıca yaka boyutunu yerinde kilitlemek için kullandığımız düz bir isim etiketimiz de var, böylece kaşıma vb. Gevşemiyor ama yine de ağzına alıyor. Çeşitli şeyler deniyoruz ve tasma yerine koşum takımı denemeye eğilimliyiz.
Kişiden kişiye sadece iki parmak farklı olmakla kalmaz, aynı zamanda hayvanın boynunun çapına göre farklılık gösterir. Bir St Bernard üzerindeki iki parmak boşluğu, tasmanın çok küçük bir yüzdesidir ve <5 lb'lik bir köpekte iki parmak boşluğu oldukça gevşekdir.
#2
+6
Journeyman Geek
2013-12-06 23:07:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Benzer bir deneyim yaşadık, ancak koşum takımları konusunda - köpeğimiz eskiden koşum takımlarını çiğnerdi, ancak tasmasından çok mutlu görünüyordu. Sizin durumunuzda bir koşum takımına geçmek yardımcı olabilir - eğer başka hiçbir şey doğru oturmazsa, çiğnemek daha zor olacaktır. Hatta onunla daha rahat bile olabilir ki bu iyi bir şey olur.

#3
+2
JoshDM
2013-12-07 01:44:38 UTC
view on stackexchange narkive permalink

onu herhangi bir kimlik belirtmeden bırakmaktan hoşlanmıyoruz.

Endişeniz, köpek tanımlanırsa, hizmet bölgenizde (ulus) mevcutsa köpeğinize mikro çip yaptırmayı düşünmelisiniz. Mikroçip, hızlı bir prosedürle köpeğin derisinin altına yerleştirilen bir pirinç tanesi büyüklüğünde bir cihazdır. Deneyimime göre, hizmetin gerçekleştirilmesi 35 dolardan fazla maliyete sahip ve zaman zaman "ufalama" özel etkinlikleri düzenleyen veteriner hekimler var, çünkü bu, kayıp köpekleri tespit edip sahiplerine geri getirmenin iyi bir yoludur.

Çoğu veteriner, köpeğin üzerinden geçebilen ve köpeğin kimlik bilgileriyle bip sesi çıkaran bir tarayıcıya erişebilir. Pek çok evcil hayvan kurtarma organizasyonu, besledikleri mikroçip köpeklerdir, bu nedenle köpeğinizi kurtardıysanız, zaten mikro çipli olabilir. Mikro çipli bir köpek, onun çalınmasını engellemez, ancak veterinere götürülürse, bazı veteriner hekimler köpeği ilk ziyaretinde tarayacak ve sahibinin kimliği belirlenecektir.

Zaten mikroçipli, ancak herkes hayvanın mikroçipini kontrol etmeyecek. Etiketli tasmanın üzerinde yazılı telefon numaraları vb.
Birisi köpeğinizin kaybolması konusunda endişeli değilse, tasma etiketini de görmezden gelecektir.
Demek istediğim, bir tasma okumak, kayıp bir köpeği bir veterinere veya mikroçipi okuyabilecek bir yere götürmekten çok daha kolay.
Yine de bu cevabı gelecek nesillere bırakacağım.
#4
  0
paparazzo
2016-04-08 20:18:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yaygın değil ama boğucu olmayan metal tasmalar gördüm. Google metal köpek tasması. Ayrıca metal bir kısma bileziğini boğulmayacak şekilde dönüştürebilirsiniz. Diğerinin yakasını çiğnemeyi seven bir köpeğim vardı. Ancak köpek çiğneyemezse yakayı kaydırabilir.

Acı elma veya biber işe yarayabilir, ancak gözlere ve ağza bu kadar yakınsa tahriş edici olur, bu yüzden bunu yapacağımı sanmıyorum ama bu bir fikir.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...