Soru:
Hangi Güney Amerika balığı cüce zincirli kılıç bitkilerini temiz tutacak?
toxotes
2013-10-30 20:45:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bisiklete binmeyi yeni bitirmiş yeni bir depom (40 galon uzunluğunda) var. Orada zaten birkaç haftadır bitkilerim var ve genel olarak iyi gidiyorlar, ancak gerçek alg oluşumu göstermeye başlıyorlar. Özellikle benim cüce zincirli kılıç bitkilerimde ( Echinodorus tenellus ) oldukça fazla kahverengi diyatom ve yeşil saç yosunu var.

Sonunda tankı balıkla stoklamaya başlayabildiğim için bitkileri temizleyebilecek bir yosun yiyiciyle başlayabileceğimi düşünüyorum. Bu bir Güney Amerika topluluk tankı, bu yüzden bildiğim üç seçeneğim:

  • Küçük bir Otocinclus
  • Kılcal, bulldog veya diğer küçük otçul vatozlar. (Kesinlikle sıradan bir vatoz değil.)
  • Bir Farlowella veya diğer kamçı kuyruklardan biri

Tank arkadaşları 3-4 Apistogramma , bir grup Corydoras ve bazı apisto dostu tetraların iki okulu, TBD.

Bu balıklara baktığımı unutmamalıyım çünkü hepsinin ilginç olduğunu düşünüyorum. Birincil diyetlerini uygun şekilde seçeceğim ve herhangi bir yosun yemek bir bonus. Bu temelde, bir vatoz veya kırbaç kuyruğu tercih ederim, ancak ikisiyle de kişisel deneyimim yok ve cüce zincirli kılıçların üzerindeki zarif küçük yapraklara çok dikkat etmek için çok büyük olacaklarını düşünüyorum. Onları temiz tutma konusunda ne kadar verimli olurlar? İkisi de bu süreçte bitkilere önemli ölçüde zarar verir mi?


Takip: Balığa şahsen bakmaya başladığımda palyaço vatozlarını gerçekten çok sevdim. çok yosun yemeyin. (Ve daha da önemlisi, kız arkadaş da onları seviyor.) Bunun fayda faktöründen daha ağır bastığına karar verdim ve bir çift aldım. Şu anda alglerim büyük bir sorun değil, ama olsaydı kesinlikle bir paket Otocinclus ile giderdim.

Bir cevap:
#1
+6
woliveirajr
2013-10-30 21:09:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Echinodorus tenellus yeterince ışık ve iyi bir alt tabakaya sahipse oldukça hızlı büyümelidir. Yani, muhtemelen, balığınız onu yok edemeyecek.

Ve ben biraz Otocinclus ile giderdim. Bir şekilde hassas olmalarına rağmen, bitkili akvaryumlarda iyi iş çıkarırlar, özellikle de yeterince yosun varsa, bu sizin durumunuz gibi görünüyor.

Teşekkürler @woliveirajr - şimdi cevabımda belirttiğim gibi, aslında tamamen farklı bir rotaya gitmeyi seçtim ve bir çift palyaço vatozu aldım. Ama mantığınıza katılıyorum ve muhtemelen aynı tavsiyeyi benim pozisyonumdaki birine veya şu anda gördüğümden daha kötü alglere sahip birine vereceğim.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...