Soru:
3 köpeğim arasındaki ilişkileri nasıl geliştirebilirim?
Lucy Galván
2013-10-21 05:22:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Beş ay önce, Butcher adlı 7 aylık Boxer / Pit Bull karışımı (Shar Pei'ye benzese de) aileye erkek bir köpek ekledim. Mevcut köpekler dişilerdir: Brownie, 3 yaşındaki Weimaraner / Boxer karışımı ve neredeyse 2 yaşındaki Boxer / Pit Bull karışımı Cochi.

Brownie dengelidir; Butcher onun etrafında oynayıp onunla alay ederken çok sakin kalıyor. Kasap hiperaktiftir, tüm gün oynamayı sever ve biraz güvensizdir; diğer köpeklere havlarken sık sık saklanır. Cochi de çok enerjik, her şeyi Kasap'tan korumak istiyormuş gibi hissediyor.

Başından beri Cochi'nin Butcher'a karşı agresif davrandığını gözlemledim: Ona yaklaştığında ona homurdanıyor. Normal hiyerarşiye karışmak istemiyorum. Aralarındaki ilişkiyi nasıl geliştirebilirim? Küçük olanı, yaşlı köpeklerim homurdandığında veya havladığında korumam uygun mudur? Cochi'nin Kasap'ın güvensizliğini hissettiğini söyleyebilirim; nasıl daha güvenli hale getirebilirim?

Bir cevap:
#1
+10
maple_shaft
2013-10-21 06:42:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sürüdeki köpekler güvenlik, öngörülebilirlik ve herkesin rolünü oynama eğilimindedir. Bu rollerden biri, şüphesiz en az bir köpeğin sahipleneceği sürü lideridir. Sürü lideri, paketteki her şeyin ve herkesin sahibidir. Hakimiyet eylemleri sergileyerek diğer paket üyeleri üzerinde iddiada bulunacaktır:

  • Belirli bir oyuncağı korumak
  • Her zaman önce yemek yemek
  • Eşyaları veya oyuncakları almak diğer paket üyelerinden sahiplik iddiasında bulunmak
  • Kararsız veya öngörülemeyen davranışları kabul etmemek.
  • Diğer paket üyelerinin etrafındayken baskınlık göstermesini kabul etmemek

İnsan psikolojisi bize bunun barbarca ve cehennemlik olduğunu söylüyor, ancak köpekler için bu doğayı rahatlatıcı ve güvenli buluyorlar. Bir köpek, sorumluluğu üstlenecek ve herkese bakacak güçlü bir sürü lideri olduğunu bildiğinde kendini rahat hisseder. Evcil hayvanlarımız için bunu anlamamıza yardımcı olur, böylece köpeklerimize her zaman sorumlu olduğumuzu ve her şeyin yoluna gireceğini bilmelerini sağlarız.

Cochi, aşırı derecede kasap olan Butcher'ın etrafında açıkça çok stres yaşıyor hiper ve enerjik, muhtemelen sürü lideri olduğunu varsaydığı ve bu genç yavru, rolünü kabul etmek istemediği için. Cochi'nin aslında sürü lideri olduğunuzu ve bundan sonra ne onun ne de Kasap'ın egemenlik eylemlerini kabul etmeyeceğinizi anlaması gerekiyor.

Cochi hırlamaya ve oyuncağını korumaya başladığında, onu hemen düzeltin ve oyuncağı ondan al. Bu, oyuncağa sahip olduğunuzu ve sorumlu olduğunuzu belirler. Kasaplar çok kaba davrandıysa veya Cochi yeterince sertleştiyse, Kasap'ı düzeltin ve mümkünse aralarına gelin. Bu işe yaramazsa, geçici olarak ayırın.

Kasap, kulağa tipik bir köpek yavrusu gibi geliyor ve hem siz hem de diğer iki köpek tarafından kabul edilebilir olanın sınırlarını öğrenmeye devam ediyor. Köpeklerin çizgiyi aştıklarında birbirlerini düzeltmeleri normaldir, ancak siz oradayken birbirleri arasında hakimiyet eylemlerinin kabul edilemez olduğunu bilin. Size ve birbirlerine olan güvenlerini artıracaklar ve genel olarak her yerde daha mutlu olacaklar.

Bir başka ipucu da Butcher'ın bu kadar bastırılmış enerjiyi harcamasına yardımcı olması için daha sık egzersiz yapmak olabilir. Yara kaygısı taşıyan bir köpek, bir sürüde dengesizliğe neden olur ve bu, diğer köpeklerin stresini artıracaktır. Fazla enerjiden kurtulmak için Butcher ile koşmayı veya hatta onu koşu bandında denetlemeyi deneyin.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...