Soru:
5 aylık bir yavru köpeğe ısırmamasını öğretmek
tbkn23
2013-12-11 04:36:04 UTC
view on stackexchange narkive permalink

5 aylık dişi bir yavru köpeğim var ve şu an 3 haftadır bizimle. Mesele şu ki, o zaten oldukça büyük bir köpek ve ısırması acıtıyor. Başlangıçta oynarken biraz nazikçe ısırdı ama işler daha da sertleşti.

Ona hayır demeyi ve onunla oynamayı bırakmayı denedim ama sorun şu ki sadece takip ediyor, zıplıyor ve ısırıyor, bu yüzden gerçekten durmak yok burada oynamak. Ona hayır dediğimde bazen dinliyor ve rahatlıyor, ancak büyük olasılıkla 2 dakika sonra tekrar ısırıyor ve diğer zamanlarda görmezden geliyor ya da havlamaya başlıyor.

Kız arkadaşımla daha da kötüsü, tamamen hayır dediğinde onu görmezden geliyor ve ısırmaya devam ediyor.

Herhangi bir fikrin var mı?

Bir cevap:
#1
+9
Esa Paulasto
2013-12-11 05:22:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Isırdığında, tiz bir sesle AI'ya bağırın ve ona arkanızı dönün. Uzaklaşın ve etrafınızda koşacağı zaman, ona sırtınızı dönmeye devam edin. Bu, en azından bir süre sonra anlayacağı güçlü bir sinyaldir.

Bu gerçekten açık olmalı, ancak hata yaygın. Yavru köpeğin ısırması çok sevimli, küçük dişler zarar vermiyor ve oyun devam ediyor. Birçok yeni köpek sahibi, ancak ısırıkları incitecek kadar güçlendikten sonra uyanır. Doğru yol, hiçbir ısırmaya izin vermemektir, bir kez bile. Derideki dişler oyunu hemen durdurmalı ve uzun süre sonra tekrar başlamamalıdır.

Bir dahaki sefere ısırır, bağırır ve elini çeker, arkanı dön ve başka bir şey yapmaya git. Ellerinizi yıkayın, kahve yapın, bir sandviç yapın, önünüzde bir masa veya masa olacak ki size zıplayamayacak. Bir köpeği görmezden gelmek zor olabilir ama çoğu zaman işe yarar. Şimdi, tekrar sakinleştiğinde, onu fark edeceksiniz. Sakinleşmenin ödülü bu. Ödüllendirme, her zaman bir ödül vermek veya oynamak ya da benzeri anlamına gelmez. Çoğu zaman bir ödül, ödül olduğunu düşünmediğiniz bir şey olabilir. Bu durumda sakinleşmenin en iyi ödülü, ona dönüp merhaba demenizdir :)

Isırmaktan kurtulmanın başka yolları da vardır, ancak farklı teknikleri karıştırmayın. Birini seçin ve çalıştığından veya çalışmadığından emin olmanız gerektiği sürece yapın. Köpeklerimi parmaklarımın şaklamasına tepki verecek şekilde "programladım". Şu anda ne yapıyorlarsa, parmaklarımı şıklattığımda durduruyorlar. "Hayır" demek gerçek ciddi vakalara mahsustur ve en son ne zaman Hayır dediğimi bile hatırlamadığımı söylemeliyim. Neyse, Hayır dediğinizde, her seferinde aynı şekilde yapın. "Noooo" deme. "hayır hayır hayır!" "hayır?" deme. Keskin bir şekilde, alçak sesle kesin bir şekilde söyleyin. Demek istediğin gibi söyle. - Özür dilerim, burada konudan uzaklaşıyorum.

Kısaca: Yavru köpek ısırıyor, oyunu ve Yelp'i acı çekiyormuş gibi durduruyorsunuz, onu görmezden geliyorsunuz ve sonra tekrar sakinleştiğinde dikkatinizi ona vererek ödüllendiriyorsunuz.

Tamam, teşekkürler, bir deneyeceğim ve işe yarayıp yaramadığını size bildireceğim (sanki ona sırtımı döndüğümde sonunda sakinleşecek ya da zıplamaya ve ısırmaya devam edecekse) ...
Dikkat edin, yavru köpekler "ısırma engellemelerini" bu şekilde öğrenirler. Ne zaman annelerinin meme ucunu emseler ve çok sert ısırırlarsa, köpeğin bunun çok zor olduğunu anlamasını sağlamak için tiz bir çığlık atardı. Benzer şekilde, yavru arkadaşları oynarken, biri çok sert ısırırsa, diğeri çığlık atarak bunun çok zor olduğunu gösterir.
Bir yavru köpeğe ısırmamayı öğretirken kararlı olmanız gerektiğini deneyimlerden öğrendim. Yavru köpeğinizin eyleminizi azarlamanızla ilişkilendirmesi gerekir. İşte köpek ısırmasıyla nasıl başa çıkılacağına dair harika bir kaynak bağlantısı (http://www.howtoteachadog.com/how-to-stop-puppy-biting)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...