Soru:
Sağlıklı bir yetişkin tavşanın beslenmesinin temel gereksinimleri nelerdir?
John Cavan
2013-11-22 22:18:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir tavşanın diyetine saman eklemek neden önemlidir? ve Buzdağı marulu tavşanlar için neden kötüdür? gibi birkaç sorumuz var. size temel diyetin nasıl olması gerektiğini söyleyin.

Bir tavşan bakıcısı olarak, tavşanlarımın sağlıklı kalmasını sağlamak için uymam ve dikkat etmem gereken bazı temel beslenme gereksinimleri nelerdir ve mutlu musunuz?

üç yanıtlar:
#1
+6
user9
2013-11-22 23:12:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Miami Üniversitesi Biyoloji bölümüne göre:

Saman:

Evcil bir tavşanın temel beslenmesi, öncelikle ot otu olmalıdır ! Bu yonca veya yonca anlamına gelmez. Çoğunlukla bu saman, çoğu tavşanın ihtiyaç duyduğundan daha zengin ve kalori, protein ve kalsiyum açısından daha yüksek olduğu için. Elinizde olan tek şey yonca veya yonca samanı ise, bu samandan daha iyidir.

Peletler:

Tavşanınızın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almasını sağlamak için kaliteli bir pelet de beslemelisiniz. Çoğu ticari tavşan peletinde yonca bazlı bir pelet bulunur. Mısır dolgusu içeren peletlerden kaçınmaya çalışmalısınız. Bunlar tavşanın beslenmesi için yararlı değildir ve sistemine zarar verebilir ( kaynağa bakın # 7). Evcil hayvan dükkanında veya süpermarket raflarında yaygın olarak kullanılan tavşan yiyeceklerinin çoğuna bakarsanız, mısır veya soya dolgu maddelerinin yanı sıra tavşanınızın ihtiyaç duymadığı birçok ekstrayı bulacaksınız. Bu nedenle, kişisel olarak Purina, Pen Pals, Manna Pro veya diğer kaliteli yemler gibi kaliteli, ticari kalitede yiyeceklerle gitmenizi tavsiye ederim. Çoğu alanın yakınında bir çiftlik malzemeleri mağazası var. Doğru yemeği seçmenize yardımcı olması için oradaki biriyle konuşmanızı tavsiye ederim. Evcil hayvan dükkanlarındaki küçük poşet dolgulardan daha büyük poşet yiyeceklerin muhtemelen daha ucuz olacağını göreceksiniz.

Oxbow Essentials - Adult Rabbit Food Timothy saman pelleti içeren a> veya Zupreem. Bölgemdeki Farm mağazalarının hiçbir evcil hayvanı onları taşımaz, ancak Farm Supply mağazamla konuştum ve benim için sipariş etmeye istekli oldular.

Çoğu tavşan için en yüksek kaliteli peletlere ihtiyacınız yoktur. Eğer sadece bir evcil hayvan tavşanıysa,% 14-15 protein yeterlidir. Bu genellikle en ucuz çeşittir. Yün üreten bir tavşanız varsa, kürklerinin güzel kalmasına yardımcı olacağı için% 18-19 protein karışımını düşünebilirsiniz.

Özel İkramlar:

İkramlarımı 4 farklı şeyle sınırlıyorum.

Maydanoz çünkü aslında tavşanın hassas bağırsağının dengesini korumasına yardımcı olur. Maydanoz demet halinde gelir, ancak tavşana çok fazla verirseniz ishale neden olabilirsiniz. Genelde tavşanlarımı 2 veya 3 dal ile sınırlıyorum.

Havuç Yeşillikleri Havuçla akşam yemeği yaptığımızda, tavşanlarımızı tavşanlar ile tedavi edebilmemiz için üstleri yeşil yapraklı havuç satın alırız. üstler. Çoğunlukla yeşillikleri severler ama bazen portakal üstlerini de yerler.

Kurutulmuş Papaya Birkaç ayda bir küçük bir parça kurutulmuş papaya ile işlem yapıyoruz. Genellikle birkaç gün sonra kakalarında biraz daha fazla kıl olduğunu fark ederiz. Bu, istenen etkidir. Bir yün (Angora, Jersey Wooley, Lionhead veya Fuzzy Lop) ırkınız varsa, sıklığı aylık olarak artırmak isteyebilirsiniz. Bu şekerli bir ikramdır, bu yüzden onu fazla beslemek istemezsiniz. Küçük bir parça çok işe yarar.

Karahindiba Yeşilleri ve çiçekleri topluyoruz, ardından soğuk suda iyice duruluyoruz. Pestisit riski olduğunu düşünürsem bunları asla kullanmam. Ancak karahindiba çok hafif bir besindir ve genç tavşanlara vermek için güvenli olan ilk ikramlardan biridir. Çiçeği, sapı ve yaprakları yerler.

İkramlar için kullanabileceğiniz başka şeyler de var. Ancak, tavşanların diyetleri sabit ve tutarlı olduğunda en iyisini yaptıkları benim deneyimim oldu. Bu nedenle, seçtiğiniz tavşan güvenli davranışı ne olursa olsun, birkaç tür seçin ve bunlara bağlı kalın. Asla tohumları, kabuklu yemişleri veya gaza neden olabilecek herhangi bir şeyi beslemeyin. Tavşan sistemi kırılgandır ve bu şeyler dengeyi bozabilir ve çoğu zaman ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Tuz yalama kullanıyor musunuz?
Yonca bazlı pelet yalnızca ticari tavşanlar, yetiştiriciler, anneler ve Kitler için uygun olabilir. Yüksek kalsiyum seviyesi nedeniyle, uzun süreli ev tavşanları, [Oxbow Essentials - Adult Rabbit Food] (http://www.oxbowanimalhealth.com/products/type/detail?object=1550) veya [Zupreem] (http://www.zupreem.com/products/natures-promise-timothy-naturals-rabbit)
@JamesJenkins - Ben kullandım, tavşanlarımız çok fazla tüketilmeseler de sahip olmayı seviyorlardı.
@JamesJenkins - Tuz yalama kullanıyoruz, soruyu timothy saman topaklarıyla ilgili bilgileri içerecek şekilde güncelledim. FWIW Eğer mısır doldurucuları kullanmayan güvenilir bir uygun fiyatlı timothy pellet kaynağı bulabilirsem, muhtemelen değiştirmeyi düşünürdüm.
@Chad Evet, Oxbow pahalıdır, ancak buna değer; peletler aslında bir tedavidir; Vermeniz gereken günlük maksimum miktar, sahip olduğunuz her 5 lbs tavşan için 1/4 fincan. Bununla birlikte, Kaytee ve daha büyük büyük evcil hayvan dükkanında stoklanan diğer birkaç marka artık mısır içermeyen tekliflere sahip.
#2
+4
whataboutpets
2017-06-04 20:51:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Genel olarak, tavşanlar için en iyi yiyecekler, bir tavşanın sağlıklı büyüme ve gelişme için ihtiyaç duyduğu besinleri, mineralleri ve vitaminleri sağlayan yiyeceklerdir. Bu yiyeceklerin çoğu aslında yabani tavşanların kendi başlarına tüketeceklerine benziyor (çimen, yabani ot ve yapraklı yabani otlar).

Bir tavşanın yaşının da bir rol. Daha ayrıntılı bilgi için House Rabbit Society 'ye göz atın.

Taze Saman

Bir tavşanın beslenmesindeki en önemli öğe taze samandır (kurutulmuş ot) ve sabit ve bol miktarda bulunmalıdır. Saman, tavşanınıza sağlıklı bir bağırsak hareketini sürdürmek için temel lif sağlayacaktır. Ayrıca, sürekli büyüyen bir tavşanın dişlerini yıpratmaya da yardımcı olur.

Taze sebzeler

Diyete ek besinler sağladıkları için taze sebzeler de önemlidir. Bu sebzelerin büyük kısmı, bağırsak içeriklerinin sulu kalmasına yardımcı olarak geçişlerini kolaylaştıran yeşil yapraklı sebzeler olmalıdır. Bunun da ötesinde, uzun kulaklı arkadaşınızın eğlenmesi için farklı tatlar ve dokular sağlayacaktır. Günde 6 libre (= 3 kg) vücut ağırlığı başına yaklaşık 2 bardak doğranmış sebze verin ve yaklaşık 3 ila 6 çeşit sebze ekleyin.

Tavşan peletleri

Tavşan peletleri Bir tavşanın yalnızca saman ve sebzelerle beslendiğinde alamayacağı konsantre besin, vitamin ve mineral kaynağı. Bununla birlikte, sağlıklı bir tavşanı garantilemek için yalnızca az miktarda pelet gerekir. Kaliteli peletler kullandığınızdan ve müsli tarzı karışımlardan kaçındığınızdan emin olun.

Meyveler

Meyveler ikram olarak kabul edilmeli ve çok sınırlı miktarlarda sunulmalıdır. Genel bir kural olarak, günde 2 lbs (= 1 kg) vücut ağırlığı için 1 çorba kaşığından fazla olmamalıdır. Meyve, mineral ve vitamin kaynağı olmakla birlikte, bol miktarda doğal şeker içerir. Tavşanınızı çok fazla meyve beslemek, kısa vadede bağırsak sorunlarına ve uzun vadede anormal kilo alımına veya başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Taze İçme Suyu

Son olarak en azından tavşanınıza tüm gün temiz içme suyuna erişim sağlamanın önemini vurgulamak istiyoruz. Bir tavşanın sudan mahrum kalması durumunda, yutulan yiyecek kurur ve itilmesi zorlaşır.

Çok iyi! Peletler, evcil hayvanların çikolatasıdır;) yüksek enerji ama daha az doku ...
#3
  0
Isabelles Zoo
2020-03-11 12:42:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir tavşan için sağlıklı ve dengeli bir diyete şunları eklemelisiniz:

  1. Günlük saman ve ot

-Tavşanların ihtiyacı her gün olduğu kadar büyük en az bir demet kaliteli saman. Kaliteli, taze saman her zaman mevcut olmalıdır ve ideal olarak, tavşanlar otlatmak veya fırında kurutulmuş çim için büyüyen otlara erişebilmelidir. ** ONLARA KIRMIZI KIRPMALARI VERMEYİN ** Bunlar, tavşanlarınızı toksinler nedeniyle hasta edebilir. çim mayalanmaya başlar.

  1. Her gün yeşil yapraklı sebzeler

-Tavşanların yetişkin boyda olması gerekir Her gün bir avuç (veya bir tabak) güvenli yıkanmış yapraklı yeşillikler, otlar ve yabani otlar. Her gün çeşitli yeşillikleri, ideal olarak lahana / lahana / brokoli / maydanoz / nane gibi 5-6 farklı türde besleyin. Potansiyel mide rahatsızlıklarından kaçınmak için yeni yeşil türlerini yavaş yavaş küçük miktarlarda tanıtın.

Tavşanlar için güvenli olan sebzelerin, meyvelerin ve otların bir listesi! BBasilBroccoliBeetroot yeşillikleri

CCabbage yeşil çeşitler) Havuç üstleri ve kökleri ikram olarak Karnabahar Yaprakları da dahil olmak üzere KerevizCevizCorianderCurly lahanaKahve

DDill

FFennel

JJerusalem Enginar

MMintMarrow

PParsleyPepperPumpkin

Turp yeşillikleri ve kökleriRocket

Salkım yeşillikleri / marul (bunların çoğu dışkıyı akıcı hale getirebildikleri için değil) Ispanak Bahar yeşillikleri Filizler - ama onlara filizlenen bir ağaç alırsanız çok zor olduğu için sapın ne kadarını yediklerine dikkat edin Squash (her tür - salatalık dahil) Tatlı patates (ikram olarak)

TTkiye

WWatercress

Yabani (veya bahçede!) AAgrimonyApple yaprakları ve dallarıAvens

BBlackberry yapraklarıBlackcurrant leavesBurdock

CCamomileCalendulaCleavers (kaz çimi veya yapışkan ot) CornflowerCommon ebegümeciChamomileCurrant

DDandelions

EEchinacea

GGoats rueGoldenrod

HHawthornHazel

JJerusalem enginarı

LLemon balmLady's Mantle

MMarigoldMelilotMulberry

NNasturtium

PPlantain (geniş yapraklı ve nervürlü) Armut yaprakları ve dalları

Raspberry yapraklarıRosebay willowherb (fireweed) Roses (yapraklar ve çiçekler)

SSh Shepherd'ın cüzdanıÇilek yeşillikleriAyçiçekleri

WWillow yaprakları

YYarrow

Ancak şu kafiyeyi unutmayın: Şüpheniz varsa dışarıda bırakın!

  1. Peletler

-Tavşanınıza her gün az sayıda kaliteli pelet besleyin. Tavşanınızın vücut ağırlığının kilogramı başına 25 gr pelet ölçün; Orta boy bir tavşan için (2 kg) 50 gr pelet veya 2 yumurta bardağı dolu olur.Museli tarzı tavşan maması tavşana iyi gelmez, yaramaz yiyecek parçalarını seçebilir ve lifli peletleri dışarıda bırakarak yapabilirler. ishal varsa veya kabızlık çekiyorsanız. Çörekleriniz bu tür tavşan maması üzerindeyse onları kolayca pelet haline getirebilirsiniz.

  1. Sağlıklı ikramlar

-Eğitim sırasında ikram ve ödül olarak yeşillik / pelet / külçe paylarının bir kısmını günlük olarak besleyin.

Havuç / elmaları ara sıra muamele olarak küçük miktarlarda besleyin. Tavşanlara zarar verebileceğinden başka bir şey yemeyin.

  1. En İyi İpuçları

-Tavşanlarınızın kilosunu not edin. Yiyeceklerini fazla kilolu veya zayıf olmadıklarından emin olacak şekilde ayarlayın.
-Genç / hamile / emziren / hasta tavşanların farklı ihtiyaçları vardır. Uygun diyetler konusunda veterinerinizden tavsiye isteyin.
-Tavşanlarınız için en iyi diyeti sağlama konusunda emin değilseniz, veterinerinizle konuşun.

Bunun yardımcı olacağını umuyoruzx

Bunun için kaynağınız var mı? Sebzelerin listesini nereden aldın?


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...