Soru:
Köpeğimi veya kedi şekerimi şeker yerine geçen maddelerle beslemem uygun mudur?
user6796
2013-10-19 05:07:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir kediye veya köpeğe şeker veya şeker vermenin dişlerini çürütebileceğini anlayabiliyorum.

Köpeğimi veya kedi şekerimi Xylitol veya yapay tatlandırıcılar?

Onları şekerle beslemek istemenizin bir nedeni var mı?
Köpeklerde aspartam ve sukraloz gibi tatlandırıcıların pek çok mertebesinde daha az miktarda toksik olduğunu bulan araştırmanın bağlantısını arıyorum. Bu konuda şekersiz şeker veya herhangi bir şeker yemeleri gerçekten iyi bir fikir değil. Köpekler ve kediler de insülin üretemez ve sahip olduğumuz kadar dinamik bir sindirim sistemine sahip değildir. İşlenmiş şekerler onlar için de pek iyi değil, ancak büyük miktarlarda da insanlar için çok iyi değiller.
@maple_shaft Burada yanılıyorsam düzeltin, ancak çoğu evcil hayvanı mağazadan aldığınız sağlıklı evcil hayvan maması dışında herhangi bir şeyle beslemek kötü bir fikir değil mi? Demek istediğim, tavşanlara marul ve bunun gibi şeyleri besleyebileceğinizi biliyorum ama ... Genel bir tavsiye "evcil hayvan dükkanından aldığınızda ne yediklerini sorun ve sonra onları rastgele başka şeylerle beslemeye çalışmayın. "?
@wend, herkes evcil hayvan dükkanından evcil hayvan satın almaz ve birçok kişi bilgi için internete gelir. Birçok ev eşyası zehirlenmeye neden olabileceğinden ve insanlar farkında olmadığından, ev hayvanları için zehirlenme sayılarına bir bakış şaşırtıcı olabilir. Önerdiğiniz gibi genel yanıtlar vermek, böyle bir siteye sahip olma amacını tamamen ortadan kaldırır .. herkes yerel evcil hayvan dükkanından tavsiye isteyebilir
@Skippy Bu sorunun alakası olmadığını söylemedim. Eminim bunu merak edecek ve burada faydalı bir cevap bulacak insanlar olacaktır. Sadece akçaağaç şaftını soruyordum (çünkü bu yorumda iyi bir bilgi var gibi görünüyordu) evcil hayvanınızı onlar için özel olarak üretilmemiş bir şeyi * hiç * beslemenin iyi bir fikir olup olmadığını soruyordum. Aslında bu sitede genel bir sorunun kullanıldığını görürdüm "[evcil hayvanımı ekle] 'yi [evcil hayvan dükkanında mama ekleyin] dışında herhangi bir şeyle beslemeli miyim?" ve bazı hayvanlar için sorun değil, diğerleri için sorun olup olmadığını görmek.
@WendiKidd Bakış açınızı görüyorum .. bu kapatıldı http://pets.stackexchange.com/questions/787/what-treats-are-dangerous-for-me-to-feed-my-cat dolayısıyla bireysel gönderiler
Bir cevap:
#1
+7
user6796
2013-10-19 08:31:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ksilitol içeren ürünler evcil hayvanlara verildiğinde potansiyel olarak ölümcüldür.

Yapay bir tatlandırıcı olan ksilitol şeker, şekersiz sakızlar, diş macunu ve fırınlanmış ürünler gibi birçok üründe mevcuttur. . Bu yiyeceklerin köpekler tarafından yutulması, önemli ve çoğu zaman sürekli, insülin aracılı hipoglisemik krize neden olur (Cope, 2004). 1

Ksilitol, köpekler ve kediler tarafından insanlardan farklı şekilde metabolize edilir.

  • Köpeklerde Xylitol, köpeğin çok daha büyük miktarlarda insülin salmak için pankreas; Bu aşırı insülin üretimi hipoglisemiye yol açabilir ve muhtemelen koma ve ölümle sonuçlanabilir.

  • Ksilitol içeren şekerlerin veya ürünlerin yutulmasının etkileri oldukça hızlı görülür (30 dakika içinde) ve hipoglisemi ile uyumlu işaretlerdir. Titreme ve titreme, halsizlik, uyuşukluk, kusma ve olası bilinç kaybı.

  • Evcil hayvanınız bu tür yiyecekleri yutmuşsa, uyarılmış kusma tavsiye edilir ve acil veteriner yardımı alınmalıdır.

  • An kediler için önemli not: Aynı etki kedilerde de görülebilir, ancak kedilerin köpeklerden ne yedikleri konusunda daha hevesli olmaları nedeniyle bu tür zehirlenme vakaları daha az görülür.


Referanslar:Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...