Soru:
Erken çürütme kedilerimi nasıl etkiler?
user6796
2013-10-17 16:16:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

İnternette, bir kedinin cinsiyetini ortadan kaldırmak için en uygun yaşı tartışan pek çok bilgi var.

Barınaktan bir erkek ve kız kardeş olmak üzere 16 haftalık iki kedi yavrusu evlat edindik. Zaten kısık kalmışlardı.

Bu kedilerin cinsiyetlerinden erken ayrılmalarının onları nasıl etkilemiş olabileceğini merak ediyorum.

Iki yanıtlar:
#1
+8
user6796
2013-10-17 16:16:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink
 • Erken Yaşta Azalma (EAD olarak da anılır), Avustralya'da son on yılda yaygın olarak kabul gören bir uygulama olmuştur. Başlangıçta ABD'de 1980'lerde denendi ve o zamandan beri, RSPCA da dahil olmak üzere Avustralya'daki evcil hayvan koruma kuruluşlarının büyük çoğunluğu tarafından benimsenmiştir (bu genellikle Hayvan Hakları konularının ön saflarında yer alır ve en iyi uygulama kılavuzlarının oluşturulmasıdır. Hükümetlerimiz tarafından benimsenmiştir).

 • EAD'nin yararları ve riskleri hakkında araştırma ve tartışmalar yapıldı ve buradaki fikir birliği, genel olarak EAD'nin evcil kediler, olası dezavantajlardan çok daha büyüktür.

 • Kediler sezona dört ay kadar erken girebildiğinden, erken çürütme, daha önce önerildiği zaman doğabilecek istenmeyen yavruları önler 6-8 aylıkken kısırlaştırma uygulandı.

 • EAD'nin kediler için idrar yolu sağlık sorunlarının ve bazı kanserlerin azaltılması dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağladığı bilinmektedir. Ayrıca, ilaçlama ve gezinme de dahil olmak üzere cinsel olgunlaşmanın bir sonucu olarak evcil hayvan sahiplerinin yaşadığı davranış sorunlarının azaltılmasına yardımcı olduğu da gösterilmiştir.

 • Aşağı tarafta, daha önce kısırlaştırılmış kediler 16 haftalık olanlar daha da büyümeye eğilimlidir, bu da obezite ile karıştırılmamalıdır. Aynı zamanda, 1 kg < küçük hayvanlar için tavsiye edilmez.

 • Kişisel bir not olarak, sahip olduğum ve refah kuruluşları aracılığıyla baktığım evcil hayvanların çoğunun daha önce kısırlaştırılması 16 haftalıkken ve bu evcil hayvanların cinsel olgunlukla ilişkilendirilebilecek aynı derecede davranış sorunları yaşamadıklarını fark ettim. Sağlık açısından bakıldığında, bunun sonucu olarak herhangi bir komplikasyon yaşamadım.

Köpekler için Erken Yaşta Azalma & Kediler - Kutsama mı Lanet mi?

Queensland Üniversitesi tarafından yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre, Erken Yaşta Azaltmanın avantajları şunlardır:

 • daha kısa iyileşme süreleri

 • minimum kan kaybı

 • Erkenden kısırlaştırılan kediler ve köpekler, yetişkinler kadar daha büyük olma eğilimindedir, çünkü kemik olgunluğu gecikir

 • kedilerde üriner hastalık sıklığında azalma (geç dönemde% 3'e karşı% 17 umutsuz). Üriner hastalık, yaşlı kedilerde önemli bir hastalık nedenidir ve bu büyük bir değişikliktir

 • Kedilerde ve köpeklerde daha sonraki desekslemenin olumlu etkilerine kıyasla daha az saldırganlık (1)

RSPCA Avustralya'dan:

... son on yılda, daha erken yaşta (sekiz haftadan itibaren) soyunmak daha yaygın hale geldi. Bu, erken yaşta soyulma veya EAD olarak bilinir. RSPCA, uzun yıllardır bu erken yaşta yavru kedileri ve yavruları kendi barınaklarında eritiyor ve bu deneyime ve önemli bilimsel kanıtların birikimine dayanarak, RSPCA, EAD'yi daha geniş bir topluluk için planlanmamışlığı önlemek için güvenli ve etkili bir strateji olarak görüyor / kedilerde ve köpeklerde istenmeyen yavrular.
...
Anatomik yapıları daha az geliştiği için genç hastalarda yapıldığında deseksleme ameliyatı daha hızlı ve kolaydır. Daha az doku travması ve daha az doku işleme söz konusudur, cerrahi kesi yeri daha küçüktür ve kanama azalır ve minimumdur. Ayrıca hayvanları EAD ameliyatına hazırlamak daha az zaman alır, bu da genel anestezi altında daha az zaman anlamına gelir. Anestezik iyileşme ve yara iyileşme süreleri de daha kısadır ve hayvan refahı için daha fazla fayda sağlar. EAD, hem köpeklerde hem de kedilerde meme kanseri riskini önemli ölçüde azaltır. Bu faydalar, gezinme / dolaşımda azalma ve montaj ve idrar püskürtme gibi istenmeyen cinsel davranışlarda azalma gibi genel deseksleşmeyle ilişkili yaygın olarak kabul edilen tüm faydalara ilavedir.


Referanslar

 • Pets Australia (1)

 • Köpeklerde ve Kedilerde Erken Yaşta Soyulmada Geçerlilik ve Yararlılık Raporu
  Departman Birincil Endüstrileri & Balıkçılık
  Queensland, Avustralya PDF

#2
+7
Kate Paulk
2013-10-17 16:43:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Skippy'nin mükemmel bilgilerine ek olarak, fark ettiğim bir şey, daha sonra kısırlaştırılan hayvanlarda hormonal sorunların çok daha yüksek bir olasılık olduğu. Operasyon sırasında kedi veya köpek olgunlaşırsa, hormonal dengesi kısırlaştırıldıkları veya kısırlaştırıldıkları noktada "donma" eğilimindedir.

Bunun kompülsif aşırı yeme, kalıcı "kızgınlık" davranışına ve diğer benzer sorunlara yol açtığını gördüm.

Birlikte yaşadığım kediler, olgunlaşmadan önce sabitlenmişti (genellikle 4 aydan önce - gittiğim veterinerler 12 hafta sonra bir kediyi kısırlaştırıyorlardı ve testisler yeterince düştükten hemen sonra kısırlaştırıyordu. onları görün "(bu, şu anda Brisbane, Avustralya bölgesinde bir veteriner olan kayınbiraderimdi) bu sorunlardan hiçbirini yaşamadı.

Ayrıca, birlikte yaşadığım kedilerde sabitlenmiş gençler, yaşamları boyunca daha sevecen ve kedicik olma eğilimindeydiler; sabit yaşlı olanlar, insanlarla güçlü bir bağ kurma eğiliminde olma eğilimindeydiler.

Kızgınlık halindeyken umutsuzluğa kapılırlarsa, sonsuza kadar sıcakta kalacaklar be


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...