Soru:
Su değişiminden sonra amonyak seviyem neden yükseldi?
Don Larynx
2013-11-26 04:44:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

API tatlı su kitim var. 0.25 ppm amonyak ve 40ppm nitratı test ettim. Su değişiminden sonra 0,50 ppm amonyak ve 5 ppm nitrat var. HECK NE?

Aslında su koymadan hemen önce ve% 25 su aldıktan sonra amonyağım 8 ppm idi. Çakılları temizledim, belki de bu yüzden amonyak yükseldi? Ancak bu mantıklı değil.

Suyumu eklemeden önce bir klor giderici / dekloraminatör olan API stress-coat ve bakteri ekleyen Stress Zyme ile işledim. Ayrıca bitkiler için Seachem Flourish'i ekledim.

Çok aptalca bir şey yaptım .... Tüm kumumu çıkardım ve onu YENİ kayalarla değiştirdim ... Amonyak çok yüksek (8): Yükseldiğimde (ASLA BU YÜKSEK) Seviyeler turbostart kullanıyorum çok.
En azından bunu yavaşça yapın @Matt
Iki yanıtlar:
#1
+13
Robert Cartaino
2013-11-26 21:15:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çok sayıda değişkeni aynı anda değiştiriyorsunuz, bu nedenle ölçümleriniz (ve nitrojen döngünüz) büyük olasılıkla yanlış. Biraz yavaşlayın ve olasılıklara birer birer bakalım.

İlk olarak, amonyağı nötralize eden çoğu su arıtması, amonyağı (NH 3 ) zararsız amonyuma dönüştürerek çalışır. (NH 4 + ), biyo filtreleriniz tarafından kaldırılacaktır. Test kitleri farkı söyleyemez ve size yanlış pozitifler verir. Klor ve kloramin tedavileri için benzer hikaye. Su veya kimya değişiklikleri yaptıktan sonra çok kısa bir süre su ölçümü yapmamalısınız. Su kimyası ve okumaların stabilize olması için bir gün kadar vermelisiniz; aksi takdirde, ezici okumaların peşinde koşacak ve muhtemelen işleri giderek daha da kötüleştireceksiniz.

Bu bileşikleri gideren yararlı bakterilerin çoğu, filtre ortamınızda ve alt tabakanızda yaşar. Kısmi su değişimlerinizi yaparken, herhangi bir haftada (maks.) Sadece yüzeydeki kalıntıları sifonlamanız ve sadece çakılınızın yaklaşık üçte birini "derinlemesine temizlemeniz" gerekir. Ayrıca, filtre malzemenizi değiştirmek, biyo filtrenizin nitrojen döngünüzü durduran "biyo" kısmını attığınız için amonyak artışına neden olabilir. Filtre ortamınızı yalnızca akvaryum suyunda (değiştirmemeli) ve yalnızca gerektiğinde durulamalısınız . Filtre ortamımın tek tek parçalarını yalnızca tamamen parçalandığında değiştiriyorum (bir seferde çok fazla yapmamaya çalışın).

İhtiyaç duyduğunuzu belirleyip belirlemediğinizden emin değilim rutin su değişimleri sırasında eklediğiniz diğer tüm kimyasallar, ancak genel olarak… açıkça ihtiyaç duymadığınız kimyasalları eklemeyi durdurun - yani bir su düzenleyiciye ihtiyacınız var ancak gerçekten başka bir şeye ihtiyacınız yok tedavi gerektiren belirli bir durumu teşhis etmediyseniz. Musluk suyunuzun kullandığınız kimyasallar için temelde uygun olduğunu varsayıyorum, ancak gerçekte neye ihtiyacınız olduğunu görmek için bir test için yerel akvaryum mağazanıza taze bir örnek götürmek isteyebilirsiniz.

"Biyo" kısmını atmadım. Kimyasal kısmı attım ... Aslında filtreme müdahale ettiğimi nasıl bildin? Orada hiçbir yerde olmadığını söylüyor.
@DonLarynx Deneyime dayalı şanslı tahmin. Etki nedenle eşleşti. Kimyasallara kesinlikle ihtiyacınız olduğunu belirlemediğiniz sürece ve ancak sisteminize biyolojik olarak stabilizasyon şansı verdikten sonra kurtulun. Var olmayan sorunları "tedavi etmek" için ne kadar az şey yaparsam, sistemimin o kadar dengeli hale geldiğini öğrendim.
@DonLarynx - Robert (doğru mu?) Filtreyi değiştirdiğiniz sonucuna vardığına göre, lütfen Soruyu uygun şekilde güncelleyebilir misiniz? Yorumlarda bayatlamak için gerçekleri bırakmanın hayranı değilim.
#2
-2
Mike
2020-07-08 01:21:12 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ayrıca, su değişimlerini yapmadan önce musluk suyunu veya amonyak için kullandığınız her şeyi kontrol ettiğinizden emin olunBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...