Soru:
Kaybolan bir münzevi yengeci nasıl idare edilir?
Brian Rushton
2013-12-06 07:28:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir münzevi yengeci kaybederseniz ne yapmalısınız? Yengeci denemek için ailesi çok büyük mermiler koyan bir arkadaşım var ve kayboldu. Bu uzun zaman önceydi, bu yüzden açıkça öldü, ama birkaç gün görmediyseniz ne yapmalısınız? Mermileri sallamak uygunsuz mu?

Tüy döküyor olabilir. Umuyorum! Çünkü 5 keşiş yengecinden nefret ediyorum ve bebeğim ortadan kayboldu! Umarım mayınlar tamamdır! ** Saygılarımızla Hermit Crab Lover **
Peki, tankınızın / akvaryumunuzun / kutunuzun etrafını kontrol ettiniz mi? HERHANGİ BİR olası kaçış yolu varsa, bir keşiş yengeci onu bulacaktır (ne kadar tuhaf görünürse görünsün).
Iki yanıtlar:
#1
+10
symbol
2013-12-17 01:28:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tamam, burada değinmek istediğim birkaç şey var.

1) Çok büyük mermiler koyduklarını ve "ortadan kaybolduğunu" söylediğinizde ne demek istediğinizden emin değilim. Kabukları eklerken yengecin kaçtığından mı şüpheleniyorlar? Ya da onu artık teraryumda görmüyorlar mı?

2) "Uzun zaman önce" ne kadar sürdüğüne bağlı olarak, yengeç hala hayatta olabilir. Münzevi yengeçler ektotermlerdir (soğuk kanlı) ve özellikle yaşlandıkça ve büyüdükçe, bir süre fazla yemek yemeden gidebilirler. En büyük yengeçim olan oburluk bazen alt tabakaya girip sekiz ay veya daha uzun süre kaybolur!

3) Münzevi yengeçler genellikle deri değiştirirken (büyüyebilmeleri için dış iskeletlerini atarlar) kaybolurlar. Bu onların en savunmasız zamanlarıdır, bu yüzden yeni dış iskeletleri sertleşene kadar saklanmak için zemine / alt tabakaya girme eğilimindedirler. Yine, yengeçleriniz yaşlandıkça ve büyüdükçe, deri değiştirme sırasında muhtemelen daha uzun ve daha uzun süreler boyunca kaybolacaklardır, ancak tüy dökümlerinin sıklığı azalmalıdır.

4) Bir kabukta yaşıyorsanız, yapmalısınız. sadece ters çevirerek içerideki yengeci görebilmek. (Büyük kıskaçlarının girişi şakladığını göreceksiniz.) Kabukların sallanmasını tavsiye etmem. Bu sadece yengeçlerinizde aşırı strese neden olur ve bu onları "sallama" yöntemi değildir. Herhangi bir şey olursa, kabukları içinde mümkün olduğunca uzağa geri çekilmelerini sağlar.

5) Yengeçleriniz alt tabakaya girmişse, onları rahatsız etmeyin veya kazmaya çalışın. Deri değiştirme sırasında bir münzevi yengeci rahatsız etmek ölümcül olabilir. Yeniden yüzeye çıkmalarını beklemenin zor olabileceğini biliyorum, ancak teraryumu korumaya devam edin ve sonunda yeniden ortaya çıkmaları gerekir.

6) Teraryumunuza güzel bir koku verin! Herhangi bir balık kokusu fark ederseniz - özellikle ölü / çürüyen bir balık kokusu - muhtemelen ellerinizde ölü bir münzevi yengeç vardır. Bir ceset aramaya başlayın ve en kısa sürede atın. Ancak genel bilgelik, eğer "kokuyu" koklamazsanız, hiç kimse ölmedi ve kayıp yengeç (ler) inizin sonunda yeniden ortaya çıkması gerektiğidir. :)

#2
+3
Keltari
2013-12-10 06:50:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Balıklar ve yengeçler ölür. Tankın diğer üyeleri onu bedava yemek olarak almış olabilir ve geriye hiçbir şey kalmamış olabilir. Onu aramak ve bulursan cesedi çıkarmak zarar vermez. Ancak, yapmazsan endişelenmem.

Şanslı olabilirsin, o sadece saklanıyor olabilir ...Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...