Soru:
Bir erkek Swainson'ın Lorikeet'i kaç yaşına kadar doğurgan kalır?
Cucamonga
2013-10-23 05:14:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Arkadaşımın, üremeyi umduğu, Rainbow Lorikeet 'in bir alt türü olan Swainson's Lorikeets ( Trichoglossus haematodus moluccanus ) çiftine sahip.

Dişi 3 yaşında ve arkadaşım onu ​​aldığından beri ikinci yumurtasını henüz koydu. Erkek 15 yaşında ve kanıtlanmış bir efendidir, ancak farklı, şimdi ölen bir kadına sahiptir. Kuşlar sık ​​sık seks yapıyor, ancak ilk yumurtanın tutulması açıktı, bu yüzden erkeğin artık doğurgan olmayabileceğinden endişe ediyor. Bu kuşlar 20'li yaşlarının sonlarına kadar yaşayabilirler, bu nedenle 15'i sperm üretmeyi bırakacak kadar küçük görünüyor. Yakın zamanda bir kuş uzmanı veteriner onları muayene etti ve her ikisinin de sağlıklı olduğunu söyledi; arkadaşım o sırada herhangi bir doğurganlık testi yaptırmamıştı (bu debriyaj da net çıkarsa yapacağını söylüyor).

Yukarıdakilerin tümü göz önüne alındığında, bir erkek Swainson's Lorikeet kaç yaşında olacak genellikle doğurgan mı kalır?

20'li yaşlarının sonuna kadar esaret altında yaşayabilmeleri, vahşi doğada bu uzunluğa yakın bir yerde yaşadıkları anlamına gelmez. On beş orta yaş gibi görünebilir, ancak vahşi türler düşünüldüğünde çok eski olabilir.
Bunlar çok güzel kuşlar, balkonumuzdaki kuş banyosundan su içiyorlar. Cevabımda da belirtildiği gibi çiftleşme eğilimindeler .. çiftleşme olsalar bile .. erkek boşalmıyor olabilir
Bir cevap:
#1
+6
user6796
2013-10-23 19:12:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Gökkuşağı lorieleri erkek ve dişiler 2 yılda cinsel olgunluğa ulaşır ve hayatlarının çoğu için doğurgan oldukları bilinmektedir. Bu nedenle, bu erkeğin 20'li yaşlarına kadar doğurgan kalabileceğini varsaymak güvenli bir tahmin olabilir. Bu, gerçek bireysel yaşam beklentisine ve sağlığına bağlı olacaktır. Yetersiz sağlık genellikle ölümden önce bir öncü olduğundan, eğer hasta değilse, bu onun doğurganlığını etkilemiş olabilir.

Boş bir debriyajın artık doğurgan olmadığı anlamına geldiğini varsaymak aceleci olur. Bu teklifler genellikle ömür boyu eşleşir ve çiftleşir. Uzun süredir bir eş öldüğünde, bunun yeni bir çift arasındaki doğurganlığı etkileyip etkilemeyeceği konusunda net değilim.

Doğurganlığın aksine davranış sorunları nedeniyle esaret altında yetiştirilen kuşları yetiştirmede zorluklar olmuştur. Ayrıca, bir kuş kafesi içinde erkekler diğer erkeklere, hatta kendi yavrularına bile tepki verebilirler. Bir sorun varsa ve daha fazla bilgi olmadan ne olabilir ki, gerçek bir teşhis veya iyi eğitimli bir tahmin yapmak zor olurdu.

Bir sonraki debriyaj boşsa, belki arkadaşlarınız biraz arayabilir tavsiye. Doğurganlık sorunu kadında da olabilir.

Rainbow Lorikeets çok uzun ömürlü olabilir. Dişiler yirmili yaşlarına gelene kadar üreyebilir ve erkekler doğurganlıklarını daha da uzun süre koruyabilirler. Avustralya'da, Kırmızı yakalı bir dişi 35 yaşındaydı ve 12 ay öncesine kadar üremekteydi. (1)

rainbow lorikeet
görüntü wikipedia izniyle En sevdiğim kuşlardan biri, onları her zaman bahçemizde tutardık, her yerde yaşadık.


Referanslar:

  • (1) Northern Parrots Rainbow Lorikeet bilgi formu

  • (2) Latitude 42 (2011) Zararlı Risk Değerlendirmesi: Rainbow Lorikeet (Trichoglossus haematodus). Latitude 42
    Çevre Danışmanları Pty Ltd. Hobart, Tazmanya. PDFBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...