Soru:
Bir tavşan için hangi bitkiler veya diğer kış bahçeleri güvenlidir?
Underminer
2013-12-19 08:11:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yaz aylarında bahçemden aldığım küçük dallar, yapraklar ve çimen içeren tavşan yiyeceklerimi besliyorum. Ancak kışın buradaki ağaçlarım yapraklarını kaybeder ve çimler çoğunlukla ölür. Bu kış aylarında bahçemden veya komşumun bahçesinden toplayabileceğim yiyecekler var mı? Yaprak dökmeyen bitkilerin çoğunun zehirli olduğunu duyuyorum, ama belki de hiç duymadığım bazıları vardır.

Bahçem küçük, bu yüzden sadece bir elma ağacım ve baldıran var. Elma ağacı, sıcak mevsimde harikadır. Ağaçlar gittiği sürece komşularımın bahçelerine gitmek zorunda kalacağım ama başımın tepesinde ne tür olduğundan emin değilim. West Virginia'da yaşıyorum, eğer yardımı olacaksa ve etrafta bir sürü ağaç var. Çam, ladin, baldıran otu (zehirli) ve çobanpüskülü yaprak dökmeyen bitkilerdir, ancak hangi parçaların güvenli olduğunu bilmiyorum.

Iki yanıtlar:
#1
+5
John Cavan
2013-12-19 10:08:03 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Muhtemelen bildiğiniz gibi, tavşanlar çiğnemeyi severler ve çiğnemeleri gerekir. Taze odun genellikle iyi bir şeydir ve onlara taze kesilmiş elma dalları verebilirsiniz. Hala tavşanlarımız varken, onlara bahçemizden tüm yıl boyunca bol miktarda elma dalı verirdik (3 elma ağacımız vardı). İlkbahar ve yaz aylarında bu da yapraklı dallar elde etmek anlamına geliyordu, ancak sonbaharda ve kışın bile çörekler, yeşillik olmasa bile elma ağacını severdi.

Yine de belirttiğiniz gibi odunların tamamı güvenli değildir. Çoğunlukla, çekirdekli meyve veren ağaçlardan (örneğin şeftali) kaçının, kurutulsa bile onları güvenli hale getirmelidir. Kaç çeşit ağaç gerçekten güvenli olduğu düşünüldüğünde, neden şans eseri? Ladin ve ardıç dahil güvenli olan çam seçenekleri ve akçaağaç, titrek kavak, kavak, armut gibi çok daha fazla ağaç çeşidi (bkz. Sayfa 21) vardır. ve daha fazlası, bulunduğunuz yere göre size kolayca ulaşabilmelidir.

Hiçbir şey değilse, burada ve orada sonbahar / kış aylarında meydana gelen tuhaf kuru üzüm, tavşanınızın sizi yapmadıkları kasvetli dönemi affetmesine yardımcı olacaktır bahçe ikramları al. :)

#2
+1
Allerleirauh
2019-05-15 15:25:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sorunuzda alan etiketi olmadığından, bölgem için (Batı Avrupa) cevap vereceğim. (Sorunuzda alan cümlesini buldum, lütfen afedersiniz ...)

Tavşanınızı bambu ile besleyebilirsiniz. Kışın yeşil kalır ve tavşanlar için iyi bir temel besin sağlar.

(Neredeyse) bütün kış boyunca yeşil kalan diğer sebzeler lahanadır (örneğin, brokoli, savoy, alabaş yaprakları, yaparsanız tereddüt etmeyin değil tahılları besleyin) ve maydanoz.

Bir başka iyi yiyecek de "Gründüngung" (örtü bitkileri / yeşil gübre). Sonbahar ve kış aylarında sıcaklıklar çok yükselene kadar ekebilirsiniz.

Sonunda (çünkü "taze" değil, bahçeden de): elma, armut, kiraz gibi ağaçlardan kuru yapraklar , akçaağaç, ıhlamur / ıhlamur (lat. tilia), ela ve hepsi, tavşanınız da taze gibi. Bunları sonbaharda kendiniz toplayıp kurutabilirsiniz, ancak kışın da arayabilirsiniz. Kirli veya etli değil kuru ve "güzel görünmeleri" gerekir. Tavşanların kış diyetinde hoş bir çeşittir.

Tüm yeni yiyecekler için kurala saygı göstermeli, tavşanlarınızı yavaş almalısınız. Tavşanınızın miktarına ulaşılana kadar "her gün bir el daha dolu" temel kuralı kullanabilirsiniz.

Ayrıca bilmelisiniz ki, tavşanınız yiyeceği daha az ısırarak inceleyecek ve sonra bir kenara bırakacaktır. Bu, tavşanınızın yeni yiyecekleri sevmediği anlamına gelmez. Akıllıdır: Tavşan, araştırmadan sonra bir süre kendini gözden kaçırır ve bundan sonra kendini iyi hissederse, yeni yiyeceği zevkle tüketir.

Buradaki önerilerinizden bazılarının sınırlı olması gerekiyor bkz. Https://rabbit.org/suggested-vegetables-and-fruits-for-a-rabbit-diet/
@JamesJenkins Bu, ne tür bir diyet modelini desteklediğinize bağlıdır. Tavşanlarım "ad libidum" yemi idi. Bu, tüketebilecekleri taze ve kuru yiyecekleri olduğu anlamına gelir, böylece kendilerini doğadaki gibi seçerler. Sanırım, tavşanlar ** kışın ** taze yiyeceklerle ** başlamaz **, bu nedenle "her gün bir el daha fazla" hariç tutuldu, ancak ekleyebilirim :)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...