Soru:
Su kabı ile çöp kutusu yerleşimi arasında bir ilişki var mı?
JohnB
2013-12-17 21:40:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tarihsel olarak, kedimin su kabı her zaman çöp kutusunun yakınındaydı. Onun yanında değil ama yakın ve aynı odada. Son zamanlarda, musluktan içme umuduyla (su kabının temiz ve dolu olmasına bakılmaksızın) banyo tezgahına (çöp kutusundan farklı bir oda) zıplama alışkanlığını benimsedi.

Bunu yapmak için bu davranışı caydırdı, banyoya onun hoşnut göründüğü ikinci bir su kabı koydum. Ancak, bundan içmeyi tercih ettiğini fark ettim; Kendimi ana kaseye göre daha sık doldururken buluyorum.

Bu davranış için herhangi bir olası açıklama var mı?

Kısa cevap: Kediler (ve köpekler) kase suyuna göre akan suyu tercih ediyor gibi görünüyor.
Iki yanıtlar:
Monica Cellio
2013-12-17 22:30:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bazı insanlar gibi kedinizin de yaşlandıkça daha titiz hale gelmesi mümkündür. Ya da belki de orijinal yerleşimi istenmeyen hale getiren çevresel bir değişiklik olmuştur; örneğin, mevsimlerin değişmesiyle o odada ısıtma veya havalandırma değişmişse, kokular daha uzun süre hapsolabilir. Ya da belki de banyo bataryasının eğlenceli olduğunu keşfetmiştir.

Sık sık yemek ve suyu çöp kutularının yanına koymama konusunda tavsiyeler duymuşumdur. Benim durumumda yiyecek / su bodrum katında ve çöp kutuları hizmet odasındaki açık bir kapıdan geçiyor. 3 metreden fazla değil, ancak kutu içeriğinin iştah açıcı olmaması için yeterince uzak.

İkinci bir su kabı her durumda kötü bir fikir değildir. Üst katta bir tane var ve bodrumdakinden daha fazla kullanılıyor (yemek zamanı hariç).

Spidercat
2013-12-18 12:30:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bildiğim kadarıyla kontaminasyonu önlemek içgüdüseldir. Birincisi, akan su en güvenlisidir çünkü durgun suda olduğu gibi bakterilerin büyümesine izin vermez. Ancak, iki su birikintisi seçeneği göz önüne alındığında, görünür kirleticilerden en uzak olanı seçin.

Bazı kediler, hepsi olmasa da, su çanakları yemeğe çok yakınsa lavaboya / küvete erteleyeceklerdir. tabak. İçgüdü, yiyecek suyun yanında duruyorsa suyun kirlendiğini söylüyor. Aynı şekilde çöp kutusunun yakınındaki su kirlenmiştir. Gerçekte bu muhtemelen, çünkü kedi kumu gerçekten tozludur ve her yere yayılır.

Genellikle yiyecek, su ve çöp kutusu arasında biraz boşluk olması en iyisidir. Ancak bazı kediler yiyecek ve suyun yan yana olmasına aldırmaz. Kolay çözüm, şu çeşme kaselerinden bir tane almaktır.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...