Soru:
Bir bekçi Lamanın hem koruyucu kaldığından hem de kendi köpeklerinize alışık olduğundan nasıl emin olursunuz?
Beth Whitezel
2014-06-05 10:05:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çoban köpeklerimi eğitmek için kullandığım küçük bir hobi koyun sürüsüne sahibim. Bu koyunlar evcil hayvanlardır ve köpeklere oldukça alışkındır. Yakın zamanda bir bekçi Laması ekledim çünkü kuzular Çakallar tarafından dua ediliyordu ve ara sıra başıboş / başıboş köpek onları taciz ediyordu.

Lama, kuzular ve koyunlarla çok arkadaş canlısı ve harika bir erkek . İnsanlarla sakin ve rahat ve genel olarak etrafta olmak bir zevkti. Şimdiye kadar, bol gür yiyeceğin olduğu büyük açık arazideyken, ben koyunları çalıştırırken onu toplamaya ve onu ayrı tutmaya çalıştığımda, tahıl kovasıyla yeterince ilgilenmedi. Bu yüzden tecrübeli bir köpeği onu tüm sürüyle getirmek için kullanıyorum ve sürüyle çalışırken onu ayırıyorum. Görünüşe göre bu köpeğin zarar vermediğini ve stresli davranmadığını ya da sürüyü köpekten korumaya çalışmadığını anladı.

Bunu yapmaya devam edersem köpeklere alışacak ve koyunları kadar korumaz mı? Köpeğimle köpeğim arasındaki zararı ifade eden farkı anlayacak mı? Köpeğimle bir Coyote arasındaki farkı bileceğini varsayıyorum ama emin değilim. Tarlada olduğu için sadece bir Coyote olayı yaşadım, bir koyunun boynundaki bir ısırık, ama normalde bu bir koyun kaybı anlamına gelirdi. Bu yüzden onun koruyucu davrandığını biliyorum ve o olaydan beri koyunlar endişelendiklerinde onunla kaldıklarından emin görünüyorlar. Köpeğimi kullanmazsam onu ​​başka nasıl içeri sokabilirim?

Zaten burada bir Lama eğitimi uzmanımız yoksa, bahse girerim bu soru uzun bir süre cevapsız kalacaktır ..
@EsaPaulasto - Görünüşe göre yapıyoruz ... ya da oldukça yakın. : D
Evet, bu güzel! :)
Başlamanın tek yolu başlamaktır.
Bir cevap:
mhwombat
2014-06-05 14:23:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lamalarla yakından akraba olan alpakaları saklardım. Alpakalar oldukça zekidir ve bir tehdide uygun şekilde yanıt verir. Örneğin, benim alpakalarım kendi çoban köpeğimle oldukça rahatlamıştı. Yemeğinden yiyecek çalmaya çalışan bir komşunun köpeği, bağlantı kurmayan, ancak onu korkutan bir "tekme" uyarısı alacaktı. (Vurgulamak gerekirse, köpeği tekmelemediler, sadece köpeğin yönünde tekmelediler.) Onları çok kabaca kullanan bir yardımcım gerçek bir tekme aldı, ama hafifti. Başka bir deyişle, tepkilerini tehdidin ciddiyetine göre ayarladılar. Sırf bir köpeğe alıştıkları için lamalarınızın sürüyü korumada daha az uyanık olacağını sanmıyorum.

Lama'nızı komuta etmek için eğitmek, çimenler pek iyi olmadığında muhtemelen daha kolay olacaktır. çok gür.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...