Soru:
Böbrek hastalığı olan yaşlı kedime ne zaman ötenazi yapacağıma karar vermek için hangi faktörleri kullanmalıyım?
Yankeeownz
2017-12-25 13:16:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

18 yaşındaki kedim için bir yaşam ya da ötenazi kararı ile takılıp kaldım. Onu şimdi bırakmalı mıyım yoksa ötenazi mi yapmalıyım?

Kedimin böbrekleri kötü ama henüz kapanmadı. Kedim hala su içer ve yemek yer. Daha önce yaptığı kadar yemek yemiyor. Kedimi 24 saat IV için veterinere götürdüm. Kedim hala sabah kahve almaya gittiğimde arabamda koşuyor, zıplıyor, mırıldanıyor ve hatta arabamda sürüyor. Kedim yolcu koltuğuna oturuyor / yatıyor ve onu almazsam deliye dönüyor (SUV'umun yolcu kapısını açıyorum ve benden yardım almadan arabama ve sonra koltuğa atlıyor). 24 saat acil servis veterineri ve kedimin birincil veterineri onu 3 ay önce yazarak Şükran Günü'nden önce geçeceğini söyledi.

Kedimin ağırlığı, ne kadar yediğine bağlı olarak yaklaşık 5 1/2 - 6 lb arasında değişiyor. uyumak için saklanmıyor veya saklanmıyor. Evimde kedimin uyumayı sevdiği yerler var ve kedim hala aynı yerlerde uyuyor. Kedim nereye gidersem gideyim beni takip ediyor.

Beni endişelendiren şey şu anda yediği yemek miktarı, ki bu eskisinden daha az.

Kedim hala belirtiler gösteriyor hayat, kendi başına yiyerek, tek başına içerek, koşarak vb.

Acı çekmesini istemiyorum. Böbrek sorununun ciddi bir hal almasının an meselesi olduğunu biliyorum ve anlıyorum.

Söylemeyi unuttum, kedi kum kutusunu yalnızca gitmesi gerektiğinde kullanıyor. Kedim yemek yerken hala bana geliyor ve yemeğimin bir kısmını istiyor ve kedimin parçalarını vermezsem bir deli gibi miyavlayacak ve adım atacak.

Faydalı bilgiler ve umarım bu bilgi herkese veya herkese yardımcı olabilir. Kedime vermeye başladığım şeyler. 1. Balık yağı - # 2 sert olduğunda ve kedi kabız olduğunda, bu yumuşayarak dışkıya dönüşür. Alın: Wal-Mart'tan Natures Bountey. 2. Epakitin - kediler veya köpekler için kullanılacak en iyi bağlayıcı. 3. Azodil - bu böbrek yetmezliği olan kediler veya köpekler içindir. ** Bu ilaç soğuk olarak gönderilmeli ve buzdolabına konulmalı ve gece boyunca nakledilmelidir. Bilginize - Çarpıcı hava ikliminde yaşıyorsanız veya yaz mevsimindeyse, lütfen teslimat gününde evde olun. Soğuk olmadığında ilaçları yok eder. # 1 ve # 2 Vet RX'ten sipariş verdim.
Sadece herkes için bir güncelleme: Kedim az önce 48 saatlik bir IV'ü bitirdi. Harika gidiyor! Plan: Her gün başlayarak kedime subq verin, böylece kedim susuz kalmasın. Kedimin # 2'si kuru ve sertti, kokusuz ve küçük toplar. Eve varır varmaz, kedim 2 numara aldı ve bu normaldi ve oğlum kokardı! LOL Keşke veterinerde olsaydı! LOL IV / hidrasyon% 100 cevaptı. Yorum ekleyen ve bana tavsiye veren herkese teşekkür ederim.
Öncelikle bu haberi duyduğuma üzüldüm. Çok rahatsız edici. Bir hayvan fanatiği olarak, birçok kez bu ayakkabıların içinde bulundum. Karar noktam şu: Ne zaman acı çekmediğinden daha fazla acı çekiyor? O gün geldiğinde, kendimi hazırlıyorum (bu da dürüst olmak gerekirse) ve zamanı planlaması için veterineri çağırıyorum. Cümleyi tamamlamak için kelimeleri bile söyleyemiyorum. Umarım anlarsın.
Yedi yanıtlar:
Zaralynda
2017-12-27 21:21:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Lütfen kedinizi veterinere götürün ve endişelerinizi dile getirin. Veterinere doğrudan kedinizin günlük olarak nasıl hissettiğini sorun.

  • Ağrı mı var?
  • Rahatsız mı?
  • Zihinsel durumu etkileniyor mu?
  • Ağrıyı ve değişen ruhsal durumu belirlemek için neye bakmalısınız?

Bu cevaplar ötenazinin ne zaman doğru zaman olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, ona sahipken onun yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz şeyler olabilir. Deri altı sıvılar genellikle böbrek hastalığı olan bir kediyi daha rahat hale getirir (daha fazla sıvı, verimsiz böbreklerin toksinleri daha iyi temizlemesine yardımcı olabilir) ve asit azaltıcı ilaçlar iştahı geri getirmeye yardımcı olabilir. Veterineriniz bunların her ikisinde de yardımcı olabilir ve değilse başka bir veteriner bulmalıdır.

Yorumunuz için teşekkür eder, cevap veremediğim ve geç cevap verdiğim için özür dilerim. Kedimi veterinere götürdüm ve mermi noktalarını referans olarak kullandım. Kedim harika gidiyor.
Monica Cellio
2017-12-28 07:20:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Sonunda böbrek hastalığı nedeniyle ölen iki kedim oldu. Her iki durumda da, kediler bana haber verdi ve son bırakma oldukça hızlıydı. Kesinlikle veterinerinize danışın, ancak kedinizin yaşam kalitesi hala iyi gibi görünüyor.

6 kiloluk bir kedi, 12 kiloluk bir kediden daha az yer. Çok yemese bile kedinize daha fazla kalori almanın yolları vardır; veterineriniz bu konuda size tavsiyede bulunabilir. Susuz kalmaması önemlidir. İleri evre böbrek hastalığı ile uğraşıyorsanız, muhtemelen ona zaten deri altı sıvıları veriyorsunuzdur; Miktarı ayarlamanız gerekip gerekmediğini veterinerinize sorun.

Kedilerimin zamanı geldiğinde bana haber vereceğini söyledim. İlki için (18,5 yaşında), düşüyordu ama yine de hayattan zevk alıyordu - ve sonra bir sabah kalkmak istemedi ve ben onu alıp yemek tabağına götürdüğümde bir çift aldı adımlar ve düştü. Sonraki birkaç saati kucağımda onunla geçirdim ve aralıklı olarak veterinerimle konuştum. Acı çekiyor gibi görünmüyordu ama artık denemiyordu.

Diğeri (en az 16; tam olarak bilmiyorduk) çok uyumaya başladı ve birazını buldu yerleri sakladı ve o son gün çok yavaş ve dengesiz bir şekilde yürüdü (ve hiç istemiyordu). Yine, özellikle ilkini deneyimledikten sonra netleşti.

Kedinizi rahat ettirin, kalan zamanının tadını çıkarmasına izin verin, besin ve su almaya devam ettiğinden emin olun ve veterinerinize danışın.

Bugünden sonra onun dişleri olduğundan% 100 eminim.
Onun dişleri olduğundan% 100 eminim. Yemek yerken başını geriye doğru çeker. İlk veterinerimi değiştirdim çünkü o duyarsız bir pislikti ve yarın yeni veterinerime gideceğim. Kedimi IV tedavisi için 24 saatlik bir ER veterinerinde tuttum: Acil servis veterineri 12 saat yaptı ve birincilin önümüzdeki 12 saat yapması gerekiyordu. Önümüzdeki 12 saati yapmayacağımı çünkü böbrek sorunları olduğunu ve her halükarda öleceğini, zaman kaybı olduğunu söyledi. Ben WTF gibiydim !!! Veteriner, IV kateteri çıkarmak için kedilerimin bacağına uzanıyordu. Onu iki kez kaşıdı ve ısırdı. F onu !!
@Yankeeownz deri altı sıvılar (Monica'nın bahsettiği gibi) evde yapabileceğiniz bir şeydir. Veterinerinize sorun.
Sadece bir güncelleme: kedim hala yaşıyor ve harika gidiyor !!!
Ona balık yağı vermeye başladım ve harikalar yarattı! Sonra subq'larda çalıştım.
Picard
2018-01-12 15:59:57 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu biraz konu dışı olabilir, ancak belki kedinizin daha yaşayacak birkaç ayı vardır, bu yüzden lütfen hikayemi okuyun :)

İki yıl önce oradaydık. Kedi zaten renal veteriner maması alıyordu, ancak aniden daha az yemeye başladı. Kan testini yaptık ve veterinerimiz bunun böbrek sorunlarının belirtisi olan yükselen kreatinin seviyesinden kaynaklandığından şüphelendi. Yüksek seviyelerde kreatinin söz konusu olduğunda, diğer sorunların yanı sıra kedi yemeyi keser.

Doğru mamayı, ardından hapları kullanarak seviyeyi düşürebilirsiniz ve son olarak en güçlü çözüm, kediye salin infüzyonları vermektir. kreatinini kandan "yıkayın". Damarlara doğrudan infüzyon en iyi sonucu verir, ancak veteriner değilseniz, evde kediye deri altı salin infüzyonu verebilirsiniz.

Bu konuda veterinerinize danışın. Kedimizin ömrünü 1,5 yıl kadar uzatmıştık - daha fazla yemeye başladı, kendini iyi hissetti - ama infüzyonları iki günde bir yapmak zorunda kaldık.

Bir gün infüzyonlar bile çalışmayı bıraktı. , kedi yemeyi, yürümeyi reddetti ... ve onu yere indirmek zorunda kaldık. Ama kediniz hala kendini iyi hissettiği için - bunun için savaşın :) İyi şanslar!

Kedinizi okuduğum ve kedinizi yere indirdiğim için üzgünüm. Kedimde çok fazla cesaret kaldı! Kedimin bir süre daha ortalıkta olduğunu görebiliyorum. Acil servis veterineri ve önceki veterinerim birkaç ay önce kedimi saydı ve kedimin Şükran Günü'nden önce gitmiş olacağını söyledi. Kedim tısladı ve bugün veterinere gitti. 18 ve hala kıç tekmeliyor! LOL küfür için üzgünüm ama bu kedimi% 100 açıklıyor.
trond hansen
2017-12-25 14:38:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu zor bir sorundur. Orada birkaç kez bulundum.

Tavsiyem, kedinizin kaliteli bir yaşamı olduğu sürece yaşamasına izin vermeniz ve kiraya verme kararını almaya hazırlıklı olmanın iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Kediniz zamanı geldiğinde gider.

Ancak, kediniz yiyip içtiği ve normal şekilde çalıştığı sürece, sorun yaşamaya başlayana kadar yaşamasına izin vermek en iyisidir.

Böbrek yetmezliğinin son dönemlerinde kedinizde toksinler oluşur. Bu beyni etkiler ve kafası karışabilir ve başka sorunları olabilir.

Bu olduğunda en iyisi onu yere bırakmaktır ve sizin için en iyisi onu bırakmaktır.

Normalde bunun için veterinerden randevu almanız gerekmez. Veterineriniz bunun sizin için ne kadar zor olabileceğini anlayacaktır.

Bu yüzden bu noktadayım çünkü beyninin tüm belirtilerinin bozulmaya başladığını gösteriyor ve böbrek yetmezliği olduğunda dengesini ve diğer tüm sorunları kaybediyor. Şimdiye kadar yapmamış olmamın tek nedeni, hala kendi başına yemek ve içmek istemesi.
Ne zaman bırakılacağını sadece sen söyleyebilirsin, benim için bu, bir kedi sahibi olmanın en az sevdiğim kısmı, yapılacak doğru şey olsa bile, hayatı sona erdirme zamanının ne zaman olduğuna karar vermek zorunda, hala bunu yapmak zor.
Çok doğru. Kedim, yıllardır benim yol köpeğim. Bir yerlere gittiğimde kedimin benimle gezdiğini görünce insanlar çıldırıyor / şaşırıyor. Kedim camdan atlamıyor ya da kamyonumdan inmiyor.
Kedi Electra'm 5 Ocak 2015'te indirilmek zorunda kaldı, 18 yaşında olduğu her yerde yanımda olduğu mülkümde bir mezar yaptım ve böbrek yetmezliği var, konuşmak isterseniz sohbete gelin çünkü yorum alanı uzun görüşmeler için değil.
Zamanı geldiğinde, kedimi evde ötenazi yapacağım. Kedimi yakıp küllerini evime koyacağım. Ruhu o olacak, bir veteriner hastanesinde değil. O benim yol köpeğim. Onu% 100 geri aldım.
Güncelleme - kedim harika gidiyor! Bana hiçbir yere gitmeyeceğini söylüyor.
Emma evans
2018-01-01 19:21:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yapılması gereken en iyi şey, yaşam kalitesinin ne olduğunu görmek ve bunun seslerine bakılırsa, yine de iyi ve mutludur, ağrısız olduğu sürece ona biraz daha zaman ayırın, bu şekilde hazırlanabilirsiniz hem son için hem de güzel bir son almasına izin vermek.

Cevabın için teşekkürler. Kedimin hala çok ömrü kaldı. Kedi balık yağı, dişleri için ilaç, sıvı vermeye başladım ve 2 veya 3 hafta öncesine göre% 100 daha iyi.
Awww iyi, ona en iyisini diliyorum
Güncelleme - Kedim harika gidiyor. Özellikle ona balık yağı vermeye başladığımdan beri. Kedim yemek yemediğinde, susuz kaldığını ve ona subq vermem için zamanı olduğunu biliyorum. Harika gidiyor, ben bile şoktayım ve hayret ediyorum.
Patricia M Riemann
2018-09-18 04:18:18 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bir kedinin acı çekip çekmediğini 'bilirsiniz' çünkü saklanır ve ağlar. Veterinerinizden sıvı alacaksanız, böbrekler üzerindeki yükü hafifletmek için kedinize sıvı verebilirsiniz. Kediniz fazla yemiyor çünkü muhtemelen bazen mide bulantısı hissediyor - bu böbrek hastalığının belirtisidir. Bunu birkaç kez yaşlı kedilerle yaşadım, yaşlanmada yaygın bir sorundur.

Yaptığım şey deri altından kedime sıvı vermekti - haftada birkaç kez 10 ml ile başlayabilirsiniz , ardından her gün doz sıklığını artırın. Böbrek hastalığının ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlı olarak belki her gün. İnanın bana, kedinize çok yardımcı olacak.

Oh, ve veterinerleri değiştirin! Kedinizin böbrek hastalığını "yönetmenize" yardımcı olabilecek birine gitmelisiniz, sanki ölmüş gibi yazmamalısınız.

Bunu yapabilirsiniz, iyi şanslar!

Soruyu açıkça cevaplamıyorsun, ama yaşlı bir kediyi asla doğru şekilde ötenazi yapmaman gerektiğine dair bakış açınızı anlıyor muyum?
Kristine Andersen
2020-02-29 13:01:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kedim Susie'de 2 ve 1/2 yıl önce tiroid sorunları, tiroid tümörü, meme bezi tümörü ve Evre 2 böbrek hastalığı vardı. İlacını veya Sub-Q'yu veremedim çünkü o ürkekti ve ilaç vermeye çalışırken onu incitecektim. Veterinerim, iştahını artırmak ve prednizon vermek için kulaklarına sürtürebileceğim ilaç yapabilen bir eczane buldu. Bu tedaviyle iki buçuk yıl sürdü.Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...