Soru:
Bir köpek ortamında büyük bir değişiklikle nasıl başa çıkılır?
jcdoming
2015-04-01 18:52:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Benzer soruların da sorulduğunu biliyorum, bu yüzden sorunum hakkında daha net olacağım.

Ebeveynlerimin 12 ve 10 yaşında 2 dost köpeği, bir tazı ve bir çoban köpeği var sırasıyla. Hayatları boyunca 150 m2 bahçeli bir evde, oldukça kurak bir şehirde (350 mm / yıl yağış) yaşamışlardır. Sadece dışarıda yaşamaya alışkındırlar ve iç mekanlarda davranış sorunları yaşarlar. Zorunluluktan dolayı, ebeveynlerim artık bir daireye taşınıyor ve köpekleri vermek zorunda, bu yüzden onları alacağım.

Neredeyse tüm hayatım boyunca köpeklerle yaşadığım için ve ben ' Hala onları her ziyaretimde yürüyüşe çıkaran tek kişi benim için güçlü bir hisleri var. Sorun şu ki, çok daha fazla yağmurun (1910 mm / yıl) ve yaklaşık 50 m2'lik çatısız bir bahçenin olduğu bir kasabada yaşıyorum. Ayrıca, komşularımın 2 dişi tilki teriyeri var ve bahçe bölümü bir çit. Ben ve eşim ikimiz de çalışıyoruz, bu yüzden köpekler günün çoğunda yalnız kalacak ve onları içeride bırakamam.

Sorum şu, bu büyük değişikliği yönetmem için bana ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz? Bu yeni ortam köpekler için uygun mu yoksa başka bir çözüm bulmalı mıyım? Onları dışarıda tutarken yağmurlu ortamla başa çıkmak mümkün mü?

Fikrim, babamın köpeklerle birlikte evimde kalması ve yeni ortama alışana kadar davranışlarını izlemesiydi. . Ayrıca bahçede onlar için küçük bir çatı alanı inşa etmeyi düşünüyorum.

Bir cevap:
jcdoming
2015-04-08 18:55:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tamam, köpekler çoktan buraya taşındı, bu yüzden şu ana kadar yaşadığım deneyime dayalı bir yanıt göndereceğim ve zaman geçtikçe bunu iyileştirmeye çalışacağım ve yeni davranışları gözlemleyeceğim.

Yeni bahçede tek başlarına bırakıldıklarında, köpeklerin yaptığı ilk şey, her ikisi de kokularını yaymak için arka ayaklarını kullanarak çevreyi çevreleyen bölgelerini işaretlemekti. İki dişi tilki teriyeri, muhtemelen kendilerini tehdit altında hissettikleri ve ayrıca bölgelerini işaretlemeleri ve sınırları belirlemeleri gerektiği için çite tehditkar bir şekilde yaklaştılar. Köpeklerim onlara saygıyla yaklaştı ve onlara tehdit olmadıklarını gösterdi. Bir süre sonra tilki teriyerler, köpekler çitlerinin yakınına geldiklerinde bile artık havlamadılar.

Tazı normal bir davranış sergiledi ve hemen yeni köpeğiyle uyudu. ev, oldukça iyi adapte oldu. Rottweiler çok ağladı, ama sabah onu çoktan evinde buldum. İkinci gece çok daha az ağladı ve daha erken yattı.

Şimdiye kadar köpekler, ailemle yaşarken sahip oldukları kötü alışkanlıklarını bile kaybetti: eve girmeye çalışmıyorlar, kapı veya pencereleri çizin veya atlayın veya yiyecek istemek için havlayın. Her şey hemen yeni kurallar koymak ve bunlara bağlı kalmak meselesi, ailemle yaşarken bunu herkes köpeklere farklı bir şekilde tepki vererek kötü alışkanlıklar yaratarak yapamam. Bu yeni davranışın kalıcı olup olmayacağını bilmiyorum (umarım).

Yağmura gelince, son birkaç gündür bazılarını yaşadık ve bu bir sorun olmadı. Evlerinde ve kuru kalıyorlar. Hala bir çatı alanı inşa ediyorum, böylece ıslanmadan yemek yiyebilir, su içebilir ve gerilebilir. Bir veterinere sordum ve bana yaşlı köpeklerin ortamdaki bir değişikliğe yenilerinden çok daha iyi uyum sağladığını ve yağmurun sorun olmaması gerektiğini söyledi.

Genel soruyu özetlemek ve cevaplamak için:

  • Değişime uyum sağlama yetenekleri cins ve yaşa bağlıdır (ne kadar yaşlıysa o kadar iyi)
  • Yağmura uyum sağlamak yaşlı köpekler için sorun değildir, çünkü ıslanmaları gerekmediğini zaten bilirler. Yiyecek, su ve esneme için kuru bir alan tutmalısınız.
  • Ortam değişikliği, bazı kötü alışkanlıkları düzeltmek için iyi bir fırsattır. Yeni ev kuralları kesin ve hemen belirlenmelidir.
  • Durumu komşularınıza açıklayın ve şansınız varsa köpekleri tanıtın.
  • Yeni bölgelerini keşfetmelerine ve sınırlar.
  • Köpeği anlayın, büyük bir değişimden geçiyor ama adapte olabilir ve olacaktır, siz de öyle.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...