Soru:
Yılanlar ve salmonella ile uğraşmak
Andrey
2015-02-08 05:22:19 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yılan sahibi değilim (yine de bir yılan olmayı düşünüyorum), ancak arkadaşlarıma ait yılanlarla uğraştım.

Bana her zaman ellerini yıkadıktan sonra yıkamalısın söylendi salmonella riski nedeniyle yılanlar. Bununla birlikte, sahiplerinin kendi yatakları da dahil olmak üzere mobilyaların üzerinde, kıyafetlerinin (örneğin kolları) yılanların üzerinden geçmesine izin verdiğini de gördüm veya duydum.

Yılanınızın bu yerle ilgili sorun yaşamasına izin vermek salmonella açısından? Veya eller, örneğin, örneğin, temel / en büyük problem mi? yiyecek işleme?

Yıllardır sürüngenlere sahibim ve ellerimi hep yıkarken de koştukları kanepeyi / zemini asla dezenfekte etmedim. Onlardan hiç hastalanmadım. Bu yaklaşımı tavsiye ettiğimi söyleyemem, ancak aynı zamanda bir yaklaşım alıp almayacağınız konusunda da büyük bir faktör olmamalı.
Hayatım boyunca yılanlarla uğraştım ve ne önce ne de sonra ellerimi yıkamayı asla alışkanlık haline getirmedim. Ve hiç problem yaşamadım. Alışkanlık yapmaktan kaçınmayı seviyorum. Beni uyanık tutuyor. Ellerimin yıkanması gerekiyorsa yıkarım. Yılanlar temiz canavarlardır. Bir sahibi, yılanı kaka yaptığı bir tankta yaşatırsa, sonucunu almak zorundadır. Yılanlarım genellikle çimlere koyduğumda kaka yapar.
üç yanıtlar:
Spidercat
2015-02-09 06:53:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

5 yaşın altındaysanız ve bağışıklık sisteminiz hala gelişmiyorsa veya hasta ve / veya bağışıklık sistemi riskli bir yaşlı değilseniz endişelenecek bir şey yok.

Salmonella :

CDC'deki rakamlara göre, bir Salmonella zehirlenmesi vakasıyla hastaneye kaldırıldıysanız, Ölümcül olma şansı% 1'den çok az. Ancak, bu yalnızca tıbbi müdahale gerektiren 42.000 vakayı açıklıyor. Rapor edilmeyen vakalara ilişkin tahminlerine göre. Her yıl yaklaşık 1.218.000 Salmonella zehirlenmesi vakası vardır. Bu, bir doktordan tedavi gerektiren vakaların% 3'ünü oluşturuyor.

Ancak, Salmonella zehirlenmesini önleyemeyeceğinizden değil.

Kısacası, evcil hayvanınızdan Salmonella zehirlenmesi almışsa, bu onların dışkısını yediğiniz anlamına gelir. Evcil hayvanınızın dışkısını yeme fikri size kesinlikle ürkütücü geliyorsa, tebrikler, evcil hayvanınızdan Salmonella zehirlenmesini önlemek için en büyük adımı attınız.

Salmonella ve sürüngenler:

Karada yaşayan (ve ağaçta yaşayan) sürüngenlerde , çoğu yılan ve kertenkele gibi, Salmonella bulaşmasını önlemek oldukça kolaydır gelen zehirlenme. Çıkarılması gereken dışkı için kafeslerini her gün inceleyerek hijyenik bir ortamda yaşadıklarından emin olun. Günde en az bir kez evcil hayvanınıza bakmaktan zevk almanız gerektiği için bu kolay olmalıdır.

Muhafazalarında dışkı gördüğünüzde, onu hijyenik bir şekilde atın. Böyle bir şey yapmaktan çekiniyorsanız eldiven veya kağıt havluyla kapabilir veya sürüngen kepçeleri (kedi kumu kepçesine benzeyen ancak daha küçük) satın alabilirsiniz. Dışkıyı ne kadar hızlı atarsanız, bakterilerin dışkıdan muhafazanın yataklarına yayılmasını önleyeceği için o kadar iyidir. Ayrıca dışkıyı temiz tutmak için fazladan bir önlem olarak dışkıyı çevreleyen bir avuç alt tabakayı atacağım.

Evcil hayvanınızın muhafazasını korumanıza yardımcı olması için teraryum temizleme maddeleri de satın alabilirsiniz. nane gibi taze.

Kaplumbağalar gibi suda yaşayan sürüngenlerde , hayvanlar dışkılayacağından Salmonella bakterileriyle temas etme riskiniz daha yüksektir suda, daha sonra bakterileri tanktaki suya yayar.

Bunun anlamı, tanklarındaki suyla her temas ettiğinizde ellerinizi yıkamak zorunda kalacağınızdır. Düzenli su değişimleri ve tankta iyi bir filtre, suyun temiz kalmasına yardımcı olur ve bakteri üremesini azaltır. Her ikisi de zaten sürüngenlerin sağlığı için önemlidir.

* Not: Bu aynı zamanda balık akvaryumlarındaki su için de geçerlidir ve Salmonella'nın% 60'ının ilginç bir makale var. / em> zehirlenme vakaları, balık tanklarındaki suyla temastan kaynaklanabilir. *

Sonuç:

Sürüngeninize özen gösterdiğiniz ve muhafazasını koruduğunuz sürece temiz, bundan Salmonella zehirlenmesi alma şansınız son derece düşüktür. Salmonella zehirlenmesi, sağlıklı yetişkinlerin endişelenmesi gereken bir şey bile değil, çünkü hastalanan insanların büyük çoğunluğu sadece birkaç gün için küçük etkileri fark ediyor ve bunu gıda zehirlenmesi gibi diğer faktörlere bağlıyor.

Salmonella zehirlenmesi bakterileri yutmaktan kaynaklandığından, ister sürüngeninize dokunduktan sonra ister yemekten önce ellerinizi düzenli olarak yıkayarak ve hazırladığınız alanları sterilize ederek enfeksiyonu önlemek kolaydır. Gıda.

Salmonella zehirlenmesi yalnızca bağışıklık sistemi halen gelişmekte olan kişiler (5 yaşın altındaki çocuklar) ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler (hastalar ve yaşlılar) için gerçek bir endişe kaynağıdır. bu yüzden sürüngenleri ellememeleri muhtemelen en iyisi olacaktır.

Salmonella zehirlenmesinin sürüngenler tarafından bu kadar abartılmasının nedeni, yanlış anlaşılmadan kaynaklanmaktadır ki tüm sürüngenler aynı değildir . Sudaki sürüngenler, dışkıları bakterileri suda yaydığı için daha yüksek risk oluşturur, ancak karasal sürüngenler diğer karasal evcil hayvanlardan daha fazla risk oluşturmaz. Benzer şekilde, suda yaşayan sürüngenler, balık gibi sularına da dışkı yapan diğer suda yaşayan evcil hayvanlarla aynı riski oluşturacaktır.

Anekdotsal Veriler:

Kişisel olarak, hiçbirine izin vermiyorum. evcil hayvanlarımı mutfak masasına veya yemek hazırlayacağım tezgahlara koydum. Bu, aynı zamanda bakteri taşıyıcıları olarak kabul edilebilecek kedilerimi de içerir. Ama sakallı ejderhamı teraryumunun dışına çıkarırsam dokunduğu her şeyi temizlemeye zahmet etmiyorum, sadece dışkıladığı her neyse (yaparsa).

Sadece sürüngenlere ve balıklara sahip değilim, aynı zamanda çalıştım bir evcil hayvan dükkanında ve Salmonella zehirlenmesine asla yakalanmadan ellerimi hem balık hem de sürüngen tanklarında tutarak günde birkaç saat geçirdim.

Görünüşe göre fikir birliği biraz daha sizin görüşünüze yöneliyor - ve tanıdığım diğer yılan sahiplerinin davranış biçimiyle biraz daha tutarlı. Bu yüzden kabul edilen cevabımı değiştireceğim. Teşekkürler!
Pobrecita
2015-02-08 14:10:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Yılanlar, kesikler ve açık yaralar yoluyla size kanınızda Salmonella bakterisi verebilir. Ayrıca yemeğinizden içeri girebilir ve gıda zehirlenmesine neden olabilirler. Dokundukları her yer dezenfekte edilmeli ve size veya ailenize hayatlarına mal olabileceğinden dokundukları yeri sınırlamalısınız. Her yere dokunacaksınız, bu yüzden eğer her yere dokunurlarsa, her zaman kaçınmanız imkansızdır. Onları büyük kafeslerde tutarsanız, nereye dokunduklarını kontrol edebilmelisiniz.


CDC, Sürüngenler, Amfibiler ve Salmonella 'da şunu söyledi:

Sürüngenlerin ve amfibilerin kaplumbağa, kertenkele gibi olduğunu biliyor muydunuz? ve kurbağalar Salmonella adlı zararlı bir mikrop taşıyabilir mi? Evinizde küçük çocuklar varsa sürüngenler ve amfibiler aileniz için güvenli evcil hayvanlar olmayabilir.

Ve aynı makalede şöyle diyorlar:

Pek çok insan Salmonella enfeksiyonlarının yalnızca kontamine yiyeceklerden kaynaklandığını düşünse de, bu mikroplar sürüngenler veya amfibiler de dahil olmak üzere hayvanların elle tutulmasıyla da yakalanabilir.

Yılanların her yerde kaydığı söylenemez. kasa. Çünkü battaniyenizin, ders kitabınızın, pantolonunuzun, masanızın vb. Üzerinden geçerlerse, yemekten önce herkesin her yüzeyi temizleyeceğinden emin olamazsınız ve eğer yapmazlarsa ve yemekten önce yılanınıza dokunduğunuz ders kitabını (veya bir şeye dokunurlarsa) okurlar , enfekte olma riski altındadırlar.

Sürüngenler ve amfibik hayvanların sağlıklı ve temiz görünseler bile vücutlarında Salmonella mikropları olabilir.

Aynı makale ellerini yıkamak ve alanı sınırlamak diyor. bir yılanın dokunduğu yer.


Ek Bilgi

fda.gov

&'ın Belirtilerini Gösterir Açık Yarada Salmonella

İyi araştırılmış ve yazılmış, teşekkürler. Beni de yılan sahibi olmaktan alıkoyuyor :)
@Andrey Temizliği zorlarsanız ve küçük çocukları izlerseniz sorun olmaz. Yılanlar sahip olmak için gerçekten ödüllendirici bir evcil hayvandır. Ama her biri kendi :)
"Size ve ailenize hayatlarına mal oldu" Salmonella, zayıf bağışıklık sistemi olan küçük çocuklar veya başka sorunları olan yaşlılar dışında o kadar da tehlikeli değildir. Aslında, çoğu insan için ilaca bile ihtiyaç duymaz ve geçene kadar sizi birkaç gün hasta tutar. Diğer hayvanlar (kuşlar gibi), salmonella taşıyabilir ve diğer hayvanların da taşıyabilecekleri olası hastalıkları vardır. Her şeyi dezenfekte etmek gerçekten gerekli değil çünkü salmonella'nın koltuklarda barındırılacağına ve ne olmayacağına inanmıyorum. Bu cevap çok cesaret kırıcı, bir sürüngene sahip olmak hayatınızı tehlikeye atıyor gibi görünüyor.
Daniel
2017-02-12 03:59:20 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Çok hastalandım ve ciddi bir mide enfeksiyonu kaptığımın söylenmesi için acil servise gittim. Kötü ya da az pişmiş vb. Hiçbir şey yemedim. Ama yılanlarımı 1 saatliğine dışarıda bıraktım. Göğsüme ya da Curtis parmaklarımın etrafına oturuyor. Yatarken onu uzaklaştırdım. Yatağa girdiğimde birkaç kurabiye yedim. Sabah uyandığımda şiddetli bir hastalık ve ishal vardı. Ağrı o kadar yoğundu ve içtiğim herhangi bir sıvı, bir yudum bile hemen geri getirdim. Sıvının aşağı kalması 2 gün sürdü. Bu sadece elimi kullandıktan sonra ellerimi yıkamadığım bir zamandı, bu yüzden solunum yollarını ellerinizi yıkayın derim sadece ara sıraBu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...