Soru:
Atıma uzanmayı nasıl öğretirim?
Dalton
2016-04-14 01:52:42 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Atıma uzanmayı öğretmeyi merak ediyorum. Buradaki birinin bana tutarlı bir şekilde çalışan ve iletişim kurması kolay, etkili, nazik bir yöntem vermesini umuyordum.

Biraz geçmişim olarak at eğitmeni değilim, ancak doğal at eğitimi videolarını izledim yoğun bir şekilde ve birkaç yıldır atlarımızla ilgili sorunlar üzerinde çalışıyoruz. Hepsine sessizce römork yüklemeyi öğrettim, bunlardan biri de annemi neredeyse birkaç kez incitiyordu ve geriye doğru koşma ve arka ayakları patladığında başını üstüne vurma gibi kötü bir alışkanlığı vardı ve başını salladı. Hiçbir ayağa kalkmaz ve siz ondan sonuna kadar gitmesini isteyene kadar duraksar. Aynı şekilde geri adım atıyor. Ayrıca doğdukları günden ilk yolculuğuna kadar iki gelding eğittim.

Benden her zaman kaçan bir şey, bir ata uzanmayı öğretmektir. Yıllar boyunca birçok kez denedim. İstemediğin zamanlarda rastgele uzanmaya çalışmaları gibi sorunlar olabileceğini biliyorum. Ancak, eğer seçersem öğretme yeteneğini istiyorum.

Tek bacaklı bir aksam var ve onu eskiden sahip olduğumuz bir atı öğretmek için kullanmaya çalıştım. Ön ayaklarından birini bağladım. Tek bacak sıkışı sıkı değildir, rahattır, ancak bacaklarını aşağı indirmelerini engeller. Ayağın etrafına yumuşak bir ip geçiren ve ipi karnına saran insanlara benzer. Tek ön ayağımı dümdüz ettikten sonra, bir halat askısı ve uzun bir kurşun halat kullandım. Onunla halatın verdiği hissi yoğun bir şekilde takip etmeye çalışmıştım. İpini vücudunun dışında topuzdan ve poposunun etrafından aldım. İpe bağlanana kadar baskı yaptım ve sallanıp dizini yere indirerek onun çıkış yolunu bulmasını bekledim. Ancak, bu benim atım değildi ve ona bir durumda yolunu düşünmesi öğretilmemişti. Yatmak yerine ayağa kalktı ve ters çevrildi. Bundan birkaç kez sonra oldukça. Taşsız çimenlik bir tarlada olsak da, kendine zarar vermesini istemedim.

Daha sonra aynı yöntemi taylarımdan biriyle denedim. Ancak biraz fazla zeki olabilir. Onu bağladığımda paniklemek ya da uzanmak yerine ağırlığını arkaya kaydırdı ve yerine küçük bir dönüş yaparak kendini serbest bıraktı. Birkaç kez daha denedim ve yapmaya devam etti.

Daha iyi bir yöntem istiyorum. Denemedim, ama onlara ön ayaklarını bir işaretleyiciye koymayı öğreten ve bir ayağını yere indirmek zorunda kalana kadar alçaltmak için havuç kullanan bir hile eğitmeninin DVD'sine sahibim.

Atımı bağlayıp bacaklarını altından çekmek istemiyorum. Bu, yapmaya çalıştığım şeyin amacını, yani onlardan daha da fazla güven kazanmayı bozuyor. Onlar uyurken merada yürüyebilir ve üzerlerine oturabilirim. Yanımda uzanmaktan korkmuyorlar. Sadece anlaması kolay bir şekilde nasıl ipucu vereceğimi bilmiyorum ve cephaneliğimde sahip oldukları sorunları düzeltmek için gerekli araçlara sahip değilim. Veya bunları kullanma bilgisi.

Size sunabileceğiniz her türlü yardım memnuniyetle karşılanacaktır. Teşekkürler.

Bir cevap:
katho2404
2016-05-17 16:32:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tıklama Eğitimi 'ni hiç duydunuz mu?

Olumlu pekiştirme ile çalışır. Öncelikle, atınızı (veya köpeğinizi) her "klik" sesini (her zaman aynı olması gereken bir ses) duyduğunda bir ikramın (çoğu zaman yemek olması) şartlandırırsınız. Ardından, Tıklamayı atınız bir şeyi tam yaptığı anda kullanabilir ve ardından ona ödül verebilirsiniz. En iyisi, bu ilk adımları tesiste bir antrenör ile yapmanızdır.

Siz ve atın Clicker Eğitimi'nin nasıl çalıştığını bilirseniz, onu her tür numarayı yapması için eğitebilirsiniz. Dokunduğunda bacağını kaldırarak, başını sallayarak, yetiştirmeye veya uzanmaya başlayarak.

Bir arkadaşım atına uzanmayı öğretti. Kumda yuvarlanabilmesi için bindikten sonra onu her zaman binicilik arenasına koyar. Onlar için rutin. Ona emir üzerine uzanmayı öğretmek için, yuvarlanacağı sırada içeri girdi ve tam yere dokunduğu anda tıkladı. Daha sonra yerde yatarken muamelesini bekledi. Birkaç kez sonra, yatmadan önce, sözlerini eylemle ilişkilendirmek için emri söyledi. Artık emir üzerine yalan söyleyebilir.

Hey, tıklama eğitimini biliyorum ve bunu köpeğimle kullanıyorum. Ancak, bir alanım yok ve uzanması için ona güvenemiyorum. Yine de bunun üzerinde düşüneceğim ve onu dahil etmenin bir yolunu bulup bulamayacağıma bakacağım.


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...