Soru:
Normal ıslak yiyecekleri idrar sağlığına uygun kuru yiyeceklerle ne sıklıkla karıştırabilirim?
stimpy77
2015-02-16 17:29:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kedim mesanesinde kristaller oluşturuyordu, bu yüzden hayatının geri kalanında ona üriner sağlık kedi maması vereceğim. Veterinerim onu ​​Royal Canin® Üriner SO Kedi Maması ile beslememi istedi ancak birkaç poşetten sonra yakın zamanda Purina Focus Yetişkin İdrar Yolu Sağlık Formülü kuru kedi maması almaya karar verdim. Umarım aynısını yapar.

Bu arada, iki kedim CRAAAAVE ıslak kedi maması, diyetlerinde karıştırmanın faydalarını tamamen ortadan kaldırdığını anlayana kadar onlara günlük bir muamele olarak veriyordum. onlara verdiğim idrar yolu sağlık formül maması. Ben de onları haftada iki kez beslemeye karar verdim - Çarşamba akşamları ve Pazar akşamları. Bu değişiklik nedeniyle onlara bulabildiğim en iyi şeylerden bazılarını (Süslü Ziyafet Zarif Karışıkları) veriyorum ve çok değil, her kedi için sadece yarım kutu, böylece ikisi için "tedavi gecesi" yapılabilir. Bu yüzden şimdi her gün oturup bana mızmızlanıp onlara normalde günler süren ziyafeti vermem için yalvarıyorlar.

Mutluluklarını ödün vermeden nasıl daha iyi "ayarlayabileceğimi" öğrenmek istiyorum. sağlıkları.

Bir cevap:
Zaralynda
2015-04-02 22:02:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kedilerin doğal olarak düşük susuzluk dürtüsü vardır ve idrarlarının özgül ağırlığını (yani konsantrasyonu) azaltmak için düzenli olarak ıslak mama ile beslenmeleri önemlidir. İdrar sorunu olan bir kediyi ıslak mama (herhangi bir marka / çeşit, ancak tercihen et / protein içeriği yüksek) beslemeniz, ona reçeteli kuru mama ile beslemeye devam etmekten daha iyidir.

Lisa A. Pierson, DVM, özellikle idrarlarında kristal teşhisi konan kediler hakkında söylüyor

Her zaman o suyu aklınızda bulundurun idrar yolu sisteminden akması, sağlıklı kalmasında en önemli faktördür. Bununla birlikte, lütfen bu kadar çok insanın "ama benim kedim bol su içer!" Derken yaptığı hataya düşmeyin.

...

Maalesef bu insanların çoğu ve veteriner hekimleri suyun ... su ... suyun noktasını kaçırdılar ve kediyi tehlikeye atmaya devam ettiler. kuru gıda diyeti besleme / reçeteleme - reçeteli kuru diyetler de dahil olmak üzere.

Suyu tüketen (okuyun: KURU) yiyecekleri "idrar yolu diyeti olarak etiketlemek son derece mantıksızdır. "

Genel olarak, idrar yolu sorunları olan ortalama bir kedi için temel diyet önerisi, yüksek proteinli / düşük karbonhidratlı konserve mamadır.

Web sayfası son derece eğitici ve tavsiye ederim.


Reçeteli diyetler, yüksek protein seviyeli kaliteli bir ıslak gıda diyetine kıyasla nişasta ve lif bakımından yüksektir. Bu kalite, kedinizi strüvit kristallerine karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Diyetlerdeki nişasta ve lif potansiyel olarak strüvit kristallerinin oluşumunu uyarır. Bu nedenle, strüvit ürolit oluşumunu önlemek için diyetteki karbonhidratın azaltılması arzu edilir. Ayrıca, lifli diyetin beslenmesi sırasında net vücut kalsiyum, fosfor ve magnezyum kaybı, çözünmeyen lifin diyete dahil edilmesinin kedilerin makromineral gereksinimlerini artırabileceğini göstermektedir.

Ben J Vet Res. 2004 Şubat; 65 (2): 138-42. Klinik olarak normal kedilerde diyetle alınan karbonhidratın idrarda struvit kristallerinin oluşumu ve makromineral denge üzerine etkilerinin değerlendirilmesi Funaba M1, Uchiyama A, Takahashi K, Kaneko M, Yamamoto H, Namikawa K , Iriki T, Hatano Y, Abe M. Web Özeti


Reçeteli diyetler, kaliteli bir ıslak gıda diyetinden daha az protein içerme eğilimindedir. Bu kalite, kedinizi strüvit kristallerine karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Sonuçlarımız, NH4Cl ile diyet takviyesi ile karşılaştırıldığında, strüvit kristalinin önlenmesi için yüksek proteinli diyetin idrar asitleştiricisi olarak tercih edilebilir olduğunu göstermektedir. klinik olarak normal kedilerde oluşum.

Am J Vet Res. 2003 Ağu; 64 (8): 1059-64. Klinik olarak normal kedilerin idrarında struvit kristal oluşumu üzerindeki amonyum klorür ile diyet takviyesine karşı yüksek proteinli diyetin etkileri Funaba M1, Yamate T, Hashida Y, Maki K, Gotoh K , Kaneko M, Yamamoto H, Iriki T, Hatano Y, Abe M. Web Özeti


İdrarın asitlenmesi strüvit kristali riskini azaltabilir, ancak oksalat kristalleri riski.

Diyet yoluyla idrar pH'ının manipülasyonu, strüvit ürolitiazisin yönetimi ve önlenmesi için etkili bir araç olduğunu kanıtlamıştır; Bununla birlikte, idrarın asitlenmesi, şu anda kedilerde yaklaşık olarak eşit sıklıkta ortaya çıkan kalsiyum oksalat ürolitiyazis için bir risk faktörü olabilir. Diyet analizinden idrar pH'sinin tahmini bu nedenle değerli bir araç olacaktır, ancak bunun ticari konserve gıdalarla elde edilebilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Struvit dışındaki ürolit türlerinin artan önemi ile birlikte, besin profili manipülasyonunun olası yararlı (veya zararlı) etkilerini kritik bir şekilde değerlendirmek için idrar pH'sinin ölçümüne alternatifler gereklidir. ... Son gözlemler, idiyopatik olarak sınıflandırılan kedilerde belirtilerin tekrarlama oranlarının Alt üriner sistem hastalığı, etkilenen hayvanlar düşük nem içerikli diyetler yerine yüksek oranda tutulursa yarıdan fazla azalabilir

J. Nutr. 1 Aralık 1998 cilt. 128 hayır. 12 2753S-2757S Beslenmenin Kedilerde Alt Üriner Sistem Hastalıklarına Etkisi. Peter J. Markwell, C. Tony Buffington ve Brigitte H. E. Smith Web Özeti


Bulmak için Kedi Merkezli bilimsel çalışmalar.

Ancak "özgül ağırlık" veya idrar konsantrasyonunun asitliğiyle ne ilgisi var, bu kuru diyetlerin özellikle etkilemek için tasarlandığı şey budur?
@stimpy77 pH'ı değiştirmeye çalışmak yerine mesaneyi / idrar yolunu tahriş edecek herhangi bir maddeden temizlemek daha etkilidir (zaten iki kristal türünden yalnızca birinde çalışır)


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...